Soyadının arınç olması yetti!

Soyadının arınç olması yetti!
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Enerji Bakanlığı Boru Hatları ve Petrol Taşıma Genel Müdür Yardımcısı olan yeğeni İbrahim Said Arınç'ın bu görev için geçerli liyakat ve ehliyete sahip olduğunu söyledi. Arınç, "Referansı bizzat kendisidir.

Gerekli şartları taşıması kaydı ile bir Bakan yakınının bir göreve gelmesi yadırganmamalı" dedi. 2003 yılında üniversiteden mezun olan yeğen Arınç'ın 2012 yılında genel müdür yardımcısı olması dikkat çekiyor.

CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, Arınç'ın yeğeni İbrahim Said Arınç'ın Enerji Bakanlığı'nda genel müdür yardımcısı olmasını TBMM gündemine taşıyarak, Arınç'a "Sizin etkiniz oldu mu?" sorularını yöneltti. Arınç soru önergesine verdiği yanıtta yeğeninin eğitimini anlattı, başarılı bir kariyeri olduğunu söyledi. Arınç'ın soru önergesine verdiği yanıt şöyle:

2003'TE MEZUN

İbrahim Said Arınç, yeğenimdir. Bilkent Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümündenden 2003 yılında tamamlamıştır. Yüksek lisans eğitimini 2005-2007 tarihleri arasında Bilkent Üniversitesi 'Rusya Çalışmalar Merkezi'nde tamamlamıştır. Doktora eğitimini ise Ocak 2009 -Kasım 2012 tarihleri arasında İngiltere Durham Üniversitesi'nde yapmaktadır. İngilizce, Rusça ve Boşnakça bilmektedir.

CUMHURBAŞKANI'NIN ÖZEL GÖRÜŞMELERİNDE GÖREV ALDI

Mayıs 2004 tarihinde KPSS puanları esas alınarak girdiği BOTAŞ Genel Müdürlüğü'nde göreve başlamış, genel müdürün asistanlığını yapmıştır. Nabucco Projesi, Türkiye-Yunanistan-İtalya Doğalgaz Boru hattı projesi, Samsun-Ceyhan boru hattı projesi, Türkiye-İran Doğalgaz müzakereleri gibi çok sayıda görevde bulunmuş, projede yer almıştır. Mayıs 2008-Kasım 2010 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı uzmanı olarak enerji konularındaki çalışmaların yanı sıra Sayın Cumhurbaşkanının görüşmelerinde not tutucu olarak yer almıştır. Kasım 2010 tarihinden 23 Ekim 2012 tarihine kadar da Cumhurbaşkanlığı Danışmanı olarak enerji konularından sorumlu danışmanlık görevini sürdürmüştür. 23 Ekim tarihinde Enerji Bakanlığı Boru Hatları ve Petrol Taşıma genel müdür yardımcılığına atanmıştır.

REFERANSI KENDİSİ

Belirtilen eğitim durumu, bugüne kadar üstlendiği görevler ve yaptığı çalışmalara bakıldığında, atandığı görev için gerekli liyakat ve ehliyete sahip olduğu, dolayısıyla referansının bizzat kendisi olduğu ve bir tavassuta ihtiyacının bulunmadığı görülmektedir. Bu çerçevede bakanlığın kendisini genel müdür yardımcısı olarak değerlendirilmesi yönünde bir takdir ortaya konulmuş ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun olarak ataması gerçekleşmiştir. Bakan veya milletvekili yakınının, görevin gerektirdiği liyakat ve ehliyete sahip olması ve gerekli şartları taşıması kaydı ile bir göreve getirilmesinde yadırganacak bir durum da yoktur.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com