Soykırım kurbanı Azeriler anıldı

Soykırım kurbanı Azeriler anıldı
Rusya'da "31 Mart Dünya Azerbaycan Türklerine Yapılan Soykırım Günü" dolayısıyla bir anma programı düzenlendi.

Moskova'daki Azeriler tarafından Moskova yakınlarındaki Himki şehrinde düzenlenen anma programına, Azerbaycan büyükelçiliği yetkilileri ve Azerbaycan vatandaşları katıldı. Şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve dua edilmesi ile başlayan programda 1915'te Ermeni çeteleri tarafından Azerbaycan'ın Bakü ve diğer kentlerinde yaklaşık 50 bin kişinin katledilmesine ilişkin belgeselin gösterimi yapıldı.

Organizatörlerinden Himki Belediye Meclisi Üyesi Hanoğlan Aliyev, "Daha önce 26 Şubat'ta da Hocalı soykırımı kurbanlarını andık. Böyle tarihlerin Rusya'da bilinmesini istiyoruz. Çünkü Ermeniler, kendilerinin Osmanlı döneminde soykırıma uğradıklarını iddia ederken, kendi yaptıkları vahşilikleri unutturmaya çalışıyorlar. Böyle törenlerle bu tarihi unutturmamaya çalışıyoruz" dedi.

Federal Azerbaycan Kültürel Muhtariyeti lideri Galip Ağayev ise, "Ermeniler tarafından halkımıza karşı gerçekleştirilen vahşiliklerin unutulmaması gerekiyor. Her bir Azeri Türkü, kendi tarihini iyi bilmeli. Geleceğe de tarihimize bilerek yürümemiz lazım" diye konuştu.

Toplantıya katılan misafirlerden Azerbaycan'ın Say Gazetesi temsilcisi Hacı Rafik Aliyev, "Öncelikli olarak bu toplantının organizatörlerine teşekkür ediyorum. Yapılan konuşmalarda Rusya'daki diasporamızın ne kadar vatansever olduklarını anladım. Diaspora temsilcilerimize bundan sonra da özellikle ana dilimizi unutmamalarını ve ana dilimizin daha da gelişmesine katkıda bulunmalarını temenni ediyorum" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com