Soyut ve Somut

Soyut ve Somut
Kütahya Kültür ve Sanat Derneği'nin (KÜSAD) katkılarıyla Rüstempaşa Külliyesi Elsanatları Merkezi'nde Seray Çataroğlu ve Orçun Kılıçoğlu tarafından resim sergisi açıldı. Sergide soyut kavramlar ile Anadolu kadının direnişini anlatan somut kavramlar göze

Kütahya Kültür ve Sanat Derneği'nin (KÜSAD) katkılarıyla Rüstempaşa Külliyesi Elsanatları Merkezi'nde Seray Çataroğlu ve Orçun Kılıçoğlu tarafından resim sergisi açıldı. Sergide soyut kavramlar ile Anadolu kadının direnişini anlatan somut kavramlar göze çarptı.
Kütahya Kültür ve Sanat Derneği'nin (KÜSAD) katkılarıyla Rüstempaşa Külliyesi Elsanatları Merkezi'nde Seray Çataroğlu ve Orçun Kılıçoğlu tarafından resim sergisi açıldı. Sergide soyut kavramlar ile anadolu kadının direnişini anlatan somut kavramlar göze çarptı.
Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 4'üncü sınıf öğrencisi olan Seray Çataroğlu, resimlerde kullandığı teknikler hakkında bilgiler vererek, resimlerinde cinsiyet ögesine yer vermediğini söyledi. Kişilik kavramı ve cinsiyet faktörünü göz önünde bulundurmadan resimlerini meydana getirdiğini vurgulayan Çataroğlu: ''İnsanlar bazen çift karekterli olabiliyorlar. Bir insan aynı zamanda kendinde farklı duygular hisedebiliyor onun için ben de resimlerimde cinsiyet öğesine yer vermedim. Resimlerimde hep soyut kavramlara yer verdim''dedi.
Dumlupınar Üniversitesi Güzel Fakültesi Seramik Bölümü mezunu olan Orçun Kılıçoğlu ise resimlerinde genelikle somut öğelere yer verdiğini belirterek, resimlerinin konusunu çoğunlukla Anadolu kadınından seçtiğini belirtti. Resimlerinde genellikle direnişi simgeleyen kırmızı tonlara ağırlık verdiğini belirten Kılıçoğlu, Andolu kadının direnişini resimlerinde vurgulamak istediğini ifade etti. Anadolu kadının çalışkan ve doğurgan olduğunu dile getiren Kılıçoğlu gazetemize yaptığı açıklama şunları söyledi:
''Anadolu kadını sürekli zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Bu zorluklara karşı yılmayan Anadolu kadını çalışmalarına devam ederek ailesinin geleceği için uğraşıyor. Benim resimlerimde o direnişin somut bir örneğini teşkil etmektedir.'' (M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com