Sözcü Cercone, "Vize kararında top AB Konseyinde"

Sözcü Cercone, "Vize kararında top AB Konseyinde"
Avrupa Komisyonu Sözcüsü Michele Cercone, "Türkiye ile ilgili alınacak vize kararında top AB Konseyi ve AB Danimarka Dönem Başkanlığının sahasında" dedi.

BRÜKSEL(ANKA) - Avrupa Birliği'nde, Türkiye konusundaki vize kararını Komisyon'un değil, Konsey'in alacağı bildirildi. Avrupa Komisyonu'nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström'ün Sözcüsü Michele Cercone, "Türkiye ile ilgili alınacak vize kararında top AB Konseyi ve AB Danimarka Dönem Başkanlığının sahasında" sözlerini kullandı.
Michele Cercone, ABHaber'in sorularını yanıtlarken alınacak vize kararına ilişkin bir bilgileri olmadığını, konunun AB Konseyi gündeminde olduğunu belirterek şöyle devam etti:
"Çünkü konu AB üyesi ülkelerin alanında, yani AB Konseyi'nde. Avrupa Komisyonu yürütme organı. AB Konseyi karar organı. O açıdan AB'nin vize ile ilgili alacağı kararlarda Avrupa Komisyonu'na atıfta bulunulması doğru değil. AB Konseyi karar alır. Avrupa Komisyonu'da alınan kararları uygular. Bu anlamda Türkiye ile ilgili alınacak vize kararında top AB Konseyi ve AB Danimarka Dönem Başkanlığının sahasında." (ANKA)
(CN/ORH)

Ankara

Kaynak: anka

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com