Sözde çözüm sürecinde oyun belli oldu

Sözde çözüm sürecinde oyun belli oldu
8 Mayıs’tan itibaren çekileceklerinin açıklayan terör örgütü PKK’nın iki numarası Karayılan çekilme sürecinde Öcalan’la doğrudan iletişim halinde olmak istediklerini belirtti.

Sözde çözüm sürecinde AKP-BDP-PKK ortaklığında sahnelenen oyunda yeni perde.
 
PKK’nın iki numaralı adamı Murat Karayılan Kandil’de Türk basın mensuplarının da yoğun ilgi ile izlediği basın toplantısında teröristlerin nasıl çekileceklerini açıkladı.
 
Çekilmenin 8 Mayıs’ta başlayacağını açıklayan Karayılan teröristlerin kademeli olarak Kuzey Irak’a çekileceğini söyledi.
 
Karayılan kamuoyunda “normalleşme süreci” olarak adlandırılan üçüncü aşamada ise barışın kalıcılaşması ve toplumsal uzlaşma olacağını iddia etti.

İşte Karayılan’ın açıklamaları:
 
SÜREÇ ÜÇ AŞAMADAN OLUŞACAK
 
"Uygulanmakta olan ateşkes  geri çekilmeyle birlikte birinci aşama sona erecek ve ikinci aşama başlamış olacaktır."
 
İkinci aşama, sorunun kalıcı çözümü için, daha çok devletin ve hükümetin yükümlülüklerini yerine getireceği aşama olarak belirtildi. Bu süreçte atılacak bazı adımlarsa şu şekilde formüle edildi: "Anayasal çözüm çerçevesinde yapılacak reformlarla Türkiye'nin gerçek anlamda demokratikleştirilmesi ve Kürt sorununun çözüme kavuşturulmasının koşulları doğmuş olacaktır. Koruculuk, özel tim, vb. tüm özel savaş yapılarının devre dışı edilmesi ve demokratik sivil toplum zihniyetine uygun bir ortamın oluşturulması gereklidir."
 
Yeni ve demokratik bir anayasanın bu sürecin gelişmesindeki öneminin altının çizildiği açıklamada, şu tespitlere yer verildi: "Özellikle Türkiye’nin demokratikleşmesini sağlayacak, Kürt halkının inkarını sona erdirecek, varlığını ve özgürlüğünü kabul edecek, tüm kimliklerin, inançların ve mezheplerin hak ve özgürlüklerini garanti altına alacak, eşitliğini sağlayacak olan yeni demokratik bir anayasanın yapılması hayatidir."
 
Normalleşme süreci olarak altı çizilen üçüncü aşama ise şöyle formüle edildi: "Bu görevin gerçekleşmesiyle birlikte, üçüncü aşama olan 'normalleşme süreci' başlamış olacaktır. Normalleşme süreci, barışın kalıcılaşması, toplumsal uzlaşma, eşitlik ve özgürlükler sürecidir. Herkesin  özgürleşeceği bu sürecin pratikleşmesi paralelinde silahın tümden devre dışı kılınması ve gerillanın silahsızlanması gündeme girecektir”

 
ULUSLARARASI GÜÇLERE DOĞRUDAN DESTEK ÇAĞRISI!
 
‘’Kürt sorunu sadece bölgesel bir sorun değil, aynı zamanda uluslararası bir sorundur. Kürt halkının soykırım, katliam ve ağır trajediler yaşamasına yol açan Kürt inkar siyasetinin geliştirilmesinde uluslararası güçlerin de önemli oranda rolü olmuştur. Bugün bu haksızlığın giderilmesinde ve sorunun çözülmesinde de bu uluslararası güçlere önemli roller düşmektedir. Bu açıdan başta ABD, AB ve Rusya olmak üzere tüm uluslararası güçleri Kürt sorununun çözümüne dönük başlattığımız bu hamlenin başarısı için destek sunmaya çağırıyoruz.’’ (CTE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com