"Sözde yasa" iptal edildi!

"Sözde yasa" iptal edildi!
Fransa Anayasa Konseyi yasayı iptal etti!

Fransa Anayasa Konseyi, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören yasanın iptali konusundaki itirazı kabul etti. 

Fransa ile Türkiye arasında muhtemel bir krizi de önleyen iptalin gerekçesi olarak 'düşünce özgürlüğüne aykıılık' gösterildi.

Yasanın Fransız Senatosu'ndaki kabulü ardından Senatoda Avrupa Demokratik ve Sosyalist Birlik Grubu Başkanı Jacques Mezard'ın öncülüğüyle başlayan girişim sonucu toplam 77 üyenin imzası toplanırken, mecliste de iktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) üyesi Michel Diefenbacher'ın girişiminde 65 imzaya ulaşılarak, Anayasa Konseyine itiraz edilmişti.

Gerekli imza sayısına fazlasıyla ulaşan milletvekilleri ve senatörler, Fransız Anayasası'nın 33. maddesine ve ifade özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle yasanın iptalini istemişti.


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yaptığı açıklamada "Fransız hukuku açısından doğru bir karardır. Beklediğimiz bir karardı" dedi.


"Sarkozy tek adam değilmiş"

Sansursuzhaber.com / Özel CHP İzmir Eski Milletvekillerinden Ahmet Ersin, Anayasa Mahkemesinin iptal kararını Sansursuzhaber.com'a değerlendirdi.

Ersin; kararla ilgili olarak "Fransa Anayasa Mahkemesi, düşünce özgürlüğünü dayanak göstererek bir karar verdi. Mahkeme kararıyla bir yanlıştan döndü. Anayasa mahkemesini kutlamak gerekiyor. Sarkozy'nin ve Hükümetin etkisinde kalmadan karar verdikleri için... Sarkozy ile birlikte soykırım olduğuna dair saçma bir iddianın peşine takılmadılar. Sarkozy'nin tek adam olmadığını da gösterdiler. Bir Türk olarak son derece memnunum" dedi.

Ersin; Fransa'da Sarkozy'nin tek adam olmadığı gerçeğini de şu sözlerle dile getirdi:

"Karar, Fransa'daki kuvvetler ayrılığının da ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Türkiye'de tek adam diktatörlüğünden söz ediyoruz ve kuvvetler ayrılığının ihlal edildiği gerçeğinden bahsediyoruz. Tüm dünyaya ve kuvvetler ayrılığının ihlal edildiği tüm ülkelere örnek olmasını diliyorum".

CHP Eski Milletvekillerinden Ahmet Ersin ayrıca; "Hükümet olarak da Parlamentonun aldığı kararla ilgili hiç bir baskımız ve yaptırımımız olmadı, olamadı. Ekonomik bir takım önlemlerden söz edildi ama uygulanamadı. Hükümet cephesinden de sağlam bir duruş gelmedi. Ama Fransa herşeye rağmen yanlışından döndü" değerlendirmesiyle, Hükümet'in bu iptal kararındaki etkisizliğine dikkat çekti.

Haber: Neslihan Uçar

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com