SP Genel Başkan Yardımcısı Tongüç Erzurum'da

SP Genel Başkan Yardımcısı Tongüç Erzurumda
Tongüç:

ERZURUM (AA) - Saadet Partisi (SP) Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç, "Saadet Partimiz de bin 314 seçim çevresinde, adaylarıyla, meclis üyeleriyle, büyükşehirler dışında il genel meclisi üyeleri adaylarıyla kamuoyu karşısına çıkmıştır" dedi.

Tongüç, partisinin Erzurum İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, 20 ilçe ve büyükşehir belediye başkan adaylarını kamuoyuna tanıtmak için Erzurum'a geldiğini belirtti.

SP'nin kendi adaylarıyla seçime hazırlandığını dile getiren Tongüç, "Saadet Partimiz de bin 314 seçim çevresinde, adaylarıyla, meclis üyeleriyle, büyükşehirler dışında il genel meclisi üyeleri adaylarıyla kamuoyu karşısına çıkmıştır" diye konuştu.

Yerel seçimlerde bölge halkı için projelerin ortaya konulması gerektiğini vurgulayan Tongüç, seçimlere girerken özellikle iktidarla muhalefetin bir cepheleşme siyasetiyle meseleyi yerel seçim özelliğinin dışına taşıyor olmasını, iktidarın minderden kaçış faaliyeti olarak gördüklerini söyledi.

Büyükşehir Yasasıyla köylerin mahalleye dönüştüğünü hatırlatan Tongüç, köylerin, Anayasa'nın kendilerine verdiği haktan vazgeçerek, köy tüzel kişiliği iptal edilerek mahalle muhtarlığı haline getirildiğini ifade etti.

Bu yasayla köylerin de şehir merkezlerinin tabii olduğu ödemelere katılacağını dile getiren Tongüç, şöyle konuştu:

"Mesela mevcut su paraları şehir merkezinde nasıl ödeniyorsa öyle ödenecek. İmar vergileri, atık su bedelleri adı altında köylü yeni adıyla mahalleli ödeme yapacaktır. Eğer köylerimizin gelir gider dengeleri bu şekilde gidecek olursa Büyükşehir Yasasını uygulamaya başladığınızda bu milletle kavga edersiniz. Bunun bütçe ayağı eksik olarak başlamıştır."

Tongüç, Erzurum'un büyütülmesi taraftarı olduklarını ancak göç verdiğini ve böyle devam ederse büyükşehir vasfını kaybedeceğini bildirerek, kentte yatırım, kalkınma ve istihdam projeleri hazırlanması gerektiğini kaydetti.

Milli Görüş'ün, marka belediyeciliğini Türkiye'de uygulamış bir anlayış olduğuna değinen Tongüç, şöyle konuştu:

"Milli Görüş, 'insanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır' anlayışıyla hareket etmektedir. 1983'ten itibaren Milli Görüş partilerinden 500 belediye başkanı seçilmiş. Bunlardan başarısızlığı tescillenmiş bir tane başkanımız yok. Biz geldiğimiz zaman ne yaptığımızı ispat etmiş bir topluluğuz. Saadet Partisi bu seçimin sürpriz partisidir."

-17 Aralık operasyonları

Tongüç, bir gazetecinin, 17 Aralık operasyonlarıyla ilgili görüşünü sorması üzerine, şu yanıtı verdi:

"Meseleyi ele aldığımızda 150 milyar liraya varan bir para milletin cebinden çıkmıştır. Yani yüzde 33 civarında bir devalüasyon olmuştur. Hiçbir zümre seçimle işbaşına gelmiş olan yönetimlere karşı bilek güreşine karışmamalıdır. Böyle bir sonuç hepimizi büyük bir kaosa götürecektir. Biz Milli Görüşçüler olarak bu kavganın içinde değiliz. Bir vücutta gözün kulakla kavgası olabilir mi? Bir savcı, MİT'in aracını durdurarak bütün dünya kamuoyuna Türkiye'yi rezil edecek bir pozisyona nasıl düşebilir? İktidarın durum buralara gelmeden tedbir alması gerekirdi ve ortada var olan yolsuzluk iddialarıyla ilgili atılması gereken adımları, milletin vicdanını rahatlatacak şekilde atması gerekir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com