SPK yönetimi neden düşürüldü?

SPK yönetimi neden düşürüldü?
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, SPK Başkanı Vedat Akgiray'ın hangi nedenle görevden alındığını sordu ve eğer ortada bir yolsuzluk varsa soruşturma açılması gerektiğini söyledi.
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray'ın SPK yasasına eklenen bir maddeyle görevden alınmasına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tepki gösterdi.
 
Kılıçdaroğlu şu açıklamalarda bulundu:
 
"SPK yönetiminin hangi gerekçeyle düşürüldüğü açıklansın. Eğer bir yolsuzluk varsa açıklanması gerekir, kamuoyunun bilmeye hakkı vardır.
 
SPK ve İMKB yasası 12 Eylul yasasıdır. Özerk bir kuruluş olan İMKB'yi devletleştirdiler. Borsayı hükümet denetleyebiliyor ama parlamento denetleyemiyor. İMKB Meclis denetimi dışına neden çıkarıldı?"
 
Kılıçdaroğlu Türkiye'de yedi kez mali affın çıkması işlerin iyi gitmediğinin bir göstergesidir dedi.
 
GÖREVDEN ALMA GEREKÇELERİNİ BİLME HAKKIMIZ VAR
 
Kılıçdaroğlu SPK yöneticilerinin görevden alınma gerekçelerinin açıklanması gerektiğini belirtti. 
 
CHP Lideri, "SPK etik yönetilmesi gereken bir kurumdur. Bunu ihlal ediyorsan ayrılmalısın. Bakan ayıramadı önünde tek seçenek vardı önerge sundu" dedi. 
 
“TÜİK ERKEN ENFLASYON RAKAMLARI KABUL EDİLEBİLİR GİBİ DEĞİL”
 
Kemal Kılıçdaroğlu erken açıklanan enflasyon rakamlarını da değerlendirdi.
 
CHP lideri, "TÜİK’e baştan güven duymadığımızı daha önce de ifade ettik. İşsizlik verileri bunun temel örneği. İş gücüne katılım oranlarını yüksek gösteriyorlar. Bu yüzden bize güven vermiyor. Enflasyon verisinin 17 dakika önce haber ajanslarına sızmasını kabul etmek mümkün değil. Sağlıklı bir demokraside bunu yapan kurumların yöneticileri görevlerinden alınır" dedi.  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com