SPK’yı ‘Metro Galip’ devirdi

SPK’yı ‘Metro Galip’ devirdi
SPK başkan ve üyelerinin görevlerine son verilmesinin altından Galip Öztürk ve Metro Turzim" çıktı.

TBMM’de yapılan gece yarısı operasyonu ile SPK Başkan ve üyelerinin görevlerine son verilmesinin altında ‘’Galip Öztürk ve Metro Turizm’’ olayının yattığı öğrenildi. Hakkında 145 yıl hapis istemi le dava açılan Metro Turizmin sahibi Galip Öztürk ile ilgili iddianamede, SPK ile ilgili suçlamalar da bulunuyor.

TBMM’de SPK yasa tasarısı ele alınırken Başbakan yardımcısı Ali Babacan’ın verdiği bir önerge ile, SPK Başkanı Vedat Akgiray ve SPK üyeleri görevden alındı. Bu gelişmenin altından, İstanbul’da yapılan Metro Turizm operasyonu çıktı.

METRO OPERASYONU

Bir süre önce İstanbul’da polisin yaptığı operasyondan sonra, Galip Öztürk ve 70 sanık hakkında ‘’Çıkar amaçlı suç örgütü kurdukları’’ iddiasıyla dava açılmıştı. Bu davada yargılanacak sanıklar arasında SPK eski üyesi ve Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Abdülkerim Emek de yer alıyor. İddianamede SPK üyesi Vahdettin Ertaş’a ve SPK’ya yönelik suçlamalar da bulunuyor.
AKP eski milletvekilleri Mustafa Baş ile Mustafa Açıkalın ile Emlakbank eski Genel Müdürü Sinan Solok’un da sanık olduğu davanın iddianamesinde, eski milletvekili Baş’ın, Galip Öztürk’ün gözaltına alınacağını önceden öğrenip haber verdiği, Öztürk’ün karayoluyla Bulgaristan’a kaçmak isterken yakalandığı belirtilmişti.

SPK’YA BASKI YAPTI

İddianamede, Öztürk’ün sermaye piyasası kanununa aykırılık taşıyan işlemlerini kapatmak için SPK’nın eski ve yeni üyeleri Abdülkerim Emek ve Vahdettin Ertaş le ilişki kurduğu,sorunların Ertaş tarafından halledildiği,  SPK üyelerine hediyeler gönderildiği, Emek’in de İstanbul’da  Öztürk’e ait otellerde ücretsiz konakladığı vurgulanmıştı.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com