S&P'nin Türkiye'nin not görünümünü negatife çevirmesi

S&P'nin Türkiye'nin not görünümünü negatife çevirmesi
Uluslararası Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Bayraktutan:- "Bunun kalıcı not indirimi şeklinde etkili olabileceğini düşünmüyorum. Önce 30 Mart'ı görelim. Sonrasında bu tablo normale dönerse hem Standart&Poor's hem de benzeri kuruluşların değerlendirmesin

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart&Poor's'un (S&P) Türkiye'nin "BB+" olan kredi notunu koruyarak, not görünümünü durağandan negatife çevirmesine ilişkin, "Bunun kalıcı not indirimi şeklinde etkili olabileceğini düşünmüyorum. Önce 30 Mart'ıgörelim. Sonrasında bu tablo normale dönerse hem Standart&Poor's hem de benzeri kuruluşların değerlendirmesinde normale dönüş olacaktır" dedi.

Bayraktutan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kararın sürpriz olmadığını söyledi.

Türkiye'nin kredi notunda şimdilik değişiklik yapılmadığını dile getiren Bayraktutan, "Kredi derecelendirme kuruluşu 30 Mart'a kadar Türkiye'nin kredi görünümünü negatifte tutup, notuna sonrasında bakacak. Seçimler sonrasında siyasi istikrar devam ederse notta değişim gerekli olmayacak ama siyasi istikrarsızlık oluşursa notta indirime gitmek için ön hazırlık yapmış oldu" diye konuştu.

Bayraktutan, siyasi tartışmalardan ötürü Türkiye'nin zaten birkaç aydır türbülansta olduğuna dikkati çekerek, "Görünümü negatife çevirme kararı da bu türbülansın yansıması. Bunun kalıcı not indirimi şeklinde etkili olabileceğini düşünmüyorum. Önce 30 Mart'ı görelim. Sonrasında bu tablo normale dönerse hem Standart&Poor's hem de benzeri kuruluşların değerlendirmesinde normale dönüş olacaktır" ifadesini kullandı.

Herhangi bir ülke hakkındaki uzun vadeli kredibilite değerlendirmelerinin yatırım fonlarının ülke tahvillerine ilgisini etkilediğini aktaran Bayraktutan, şöyle devam etti:

"Türkiye'de kredi kuruluşlarının değerlendirmeleriyle ilgili şu ana kadar herhangi olumsuz etkilenme yoktu. Bunu Türkiye'ye giren ve çıkan yabancı sermaye miktarından izliyoruz. Dolayısıyla bu karardan çok ciddi etkilenme oluşabileceğini düşünmüyorum. Zaten uluslararası sermaye çevreleri Türkiye'nin 2014 yılında yaşayacağı seçimler, 17 Aralık hatta Gezi olaylarının ardından ortaya çıkan siyasi tartışmaları kararlarına yansıtmış durumdalar. Merkez Bankasının faizle ilgili kararları da bu anlamda Türkiye'nin elini güçlendirdi. Dolayısıyla Türkiye'de hisse senedi veya tahvil piyasalarına ilişkin çok ciddi olumsuz yansıma öngörmüyorum."

Bayraktutan, bu kuruluşların bazen yanlı kararlar verebildiklerini, o yüzden verdikleri kararları çok önemsemediklerini belirterek, "Çok yakın geçmişte Yunanistan, İrlanda, İspanya ve Portekiz'in kamu ve bütçe açığı gibi sorunları Türkiye'den daha olumsuz olduğu halde onlar için not indirmeye hemen başvurmayan kuruluşlar, konu Türkiye olduğunda kolaylıkla not indirimini gündemlerine alabiliyor" şeklinde konuştu.

Muhabir: ŞAHİN OKTAY
Yayınlayan: Kemal Kaymak

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com