Spor sahalarındaki şiddette yöneticilerin payı büyük

Spor sahalarındaki şiddette yöneticilerin payı büyük
Spor Sosyoloğu Doç. Dr. Talimciler:

İZMİR (AA) - ALİ KORKMAZ - Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ahmet Talimciler, "Türkiye'de futbol sahalarında şiddetin ortadan kalkmamasının önündeki en büyük engel kulüp başkanları ve futbol medyasıdır" dedi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Talimciler, Trabzonspor-Fenerbahçe karşılaşması öncesinde bir yazısında Türk futbol tarihinin en tuhaf maçının oynayacağına dikkati çektiğini belirterek, müsabakayı elbirliğiyle bir futbol maçı olmaktan çıkardıklarını söyledi. Müsabakanın son 3 yılın hesaplaşması olarak görüldüğünü kaydeden Talimciler, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Adaleti tecelli ettirmediğiniz sürece, problemler yaşanmaya devam eder. Pazartesi akşamı bunu bir defa daha yaşadık. Türkiye'de art arda çıkan ve yeniden gündeme gelecek yasal yaptırımlar meselesiyle ilgili olarak baktığımızda ne hikmetse yaptırımlar Türkiye'de futbol sahalarında şiddeti kışkırtan ve en fazla provoke eden kulüp başkanları ve yöneticilerini kapsamıyor. Eğer Türkiye'de futbol sahalarının insanların keyif almaları haline dönüşmesinden bahsediyorsak bunun en önemli ayağında kulüp başkanları var. Özellikle iki kulübün başkanları ve yöneticilerinin açıklamalarına baktığımızda gerilimin sürekli tırmandırıldığı, sürekli öfke ve nefret söyleminin kullanıldığını görüyoruz. Trabzonspor-Fenerbahçe maçları bundan sonra normal bir maç olarak kabul edilemez."

Talimciler, futbolun futbol olmaktan çıkarıldığını belirterek, "Trabzonspor taraftarı bu şekilde en büyük kötülüğü kendi kentlerine, kendi kulüplerine yaptı. Bir anlamda intihar etti. Yine Trabzon'a yönelik o eski defterler açılacak. Şunlar oldu, bunlar oldu denilecek ve Trabzon'da yabancı futbolcu, yönetici ve hatta yerli futbolcuların görev alması zorlaşacak" dedi.

Futbol sahalarında şiddetin ortadan kalması için medyada da değişimin yaşanması gerektiğini ifade eden Talimciler, şöyle konuştu:

"Türk futbol medyası ikiyüzlü bir yapı içinde yayıncılık yapıyor. Bir yandan bunlar münferit olaylar söylemine sığınacaksınız, öbür taraftan yayıncılık ilkeleri nedeniyle bunları yapmamız gerekiyor diyeceksiniz. Türkiye'de futbol medyası üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiyor. Türkiye'de köşe başlarında yer alanlar, kulüp yöneticileri, yönetim kurulları temizlenmeden futbol temizlenmez. Türkiye'de futbol sahalarında şiddetin ortadan kalkmasının önündeki en büyük engel kulüp başkanları ve futbol medyasıdır. Televizyon programlarını kabare haline dönüştüren medya mensuplarının futboldan temizlenmesi gerekiyor."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com