Spor salonlarında üst solunum yolu enfeksiyonu riski daha yüksek

Spor salonlarında üst solunum yolu enfeksiyonu riski daha yüksek
Erciyes Üniversitesi BESYO tarafından erkek sporcular arasında yapılan araştırmada, kapalı mekanlarda antrenman yapan sporcuların üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma risklerinin, açık sahalarda çalışan sporculardan daha yüksek olduğu belirlendi- D

ORHAN CANBULATEL - Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) tarafından erkek sporcular arasında yapılan araştırmada, salonlarda çalışan sporcuların, üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma risklerinin, açık sahalarda spor yapan sporculardan daha yüksek olduğu belirlendi.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hürmüz Koç'un danışmanlığında yüksek lisans öğrencisi Emrah Yılmaz tarafından yapılan "Açık ve Kapalı Sahalarda Spor Yapan Sporcuların Üst Solunum Yolu Hastalıklarının İncelenmesi" konulu araştırma, "World Journal of Medical Sciences" adlı uluslararası dergide yayımlandı.

Doç. Dr. Hürmüz Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışmaya, 17-20 yaş aralığındaki 100 futbolcu, 50 hentbolcu ve 50 basketbolcunun gönüllü olarak katıldığını belirtti.

Basketbolcu ve hentbolcuların kapalı alanda spor yapan grubu, futbolcuların ise açık alanda spor yapan grubu oluşturduğunu ifade eden Koç, şöyle devam etti:

"Bu çalışmada, futbol, basketbol ve hentbolda aktif olarak her yıl liglerde mücadele eden sporcular, kulüp yöneticileri ve aileleri ile görüşülerek, izinleri dahilinde sporcuların TC kimlik numaraları alınarak Sağlık Bakanlığı'nın SGK İlaç Sorgulama Sistemi kullanılarak arşiv taraması yapılmıştır. Taraması neticesinde elde edilen ilaç kullanım dökümleri içerisinden üst solunum yolu hastalıklarında kullanılan ilaçlar tespit edilmiştir. Bu çalışmada, sporcuların ilaç kullanma oranlarına göre dağılımı açık alanda spor yapan 100 kişilik sporcu grubunda ilaç kullanan 61 kişi, ilaç kullanmayan ise 39 kişidir. Kapalı spor alanında spor yapan 100 kişilik sporcu grubunda ise ilaç kullanan 85 kişi, kullanmayan ise 15 kişi olarak tespit edilmiştir."

- Salonların zemini çok iyi temizlenmeli

Koç, elde edilen veriler ışığında, kapalı alanda spor yapanların, üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma risklerinin, açık sahalarda spor yapanlardan daha yüksek olduğunun belirlendiğini kaydederek, "Açık sahalarda çalışan sporcuların da üst solunum yolu enfeksiyonuna karşı ilaç kullanımı yaygın. Ancak bizim araştırmadaki hedefimiz hangi grubun daha fazla risk altında olduğunu bulmaktı. Elde ettiğimiz sonuçlara göre de kapalı alanlarda üst solunum yolu enfeksiyonu riskinin daha fazla olduğunu tespit ettik" dedi.

Kapalı alanlarda sporcuların daha fazla risk altında olmasının, salonun zemininde ve ortamında bulunan toz zerrecikleri ve onun içinde bulunan mantar, bakteri gibi zararlı maddelerden kaynaklandığını dile getiren Koç, şunları anlattı:

"Spor salonlarının çok iyi havalandırılması, zeminin çok iyi temizlenmesi gerekiyor. Aksi taktirde o zemindeki toz, solunum yoluyla vücuda giriyor. Asıl hastalık etkeni de bu zaten. Klimaların sürekli bakımının yapılması önemli. Eğer imkan varsa dışarıda spor yapılmalı. Ancak burada aktif sporcularla, yaşam boyu sporcuları karşılaştırmada yanılabiliriz. Çünkü, aktif sporcuların branşı belli, basketbolcu mutlaka salonda antrenman yapacak, futbolcu mutlaka sahada antrenman yapacak. Yaşam boyu sporcular ise iyi havalandırılan, zemini temiz, klimaları bakımlı olan tesislerde spor yapmalılar."

Koç, antrenman dışında, küçük spor salonlarında oynanan müsabakalarda da üst solunum yolu enfeksiyonu riskinin yüksek olduğuna dikkati çekerek, salonun zemini ne kadar kaliteli olursa olsun, aşırı kalabalık ve kapalı ortamın enfeksiyon riskini artırdığını sözlerine ekledi.

Muhabir: Orhan Canbulatel
Yayınlayan: Ersin Altınsoy

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com