Sporda Taşları Yerinden Oynatacak 3 Karar

Sporda Taşları Yerinden Oynatacak 3 Karar
Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu kararları herhangi bir mahkemeye taşınamıyordu. Anayasama mahkemesi bu düzeni değiştirdi.

Anayasa Mahkemesi, 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun bazı hükümlerini iptal etti.

MAÇ YAYINLARINI DÜZENLEYEN MADDEDE İPTAL

Ankara 2. ve İzmir 1. Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi, 5894 sayılı Kanun'un 13. maddesinin (4) numaralı fıkrasının iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine ayrı ayrı başvurdu.

İki davayı birleştiren Yüksek Mahkeme, ''Futbol müsabakası yayınlarının, TFF tarafından belirlenen usul ve esaslar dışında haksız ve yetkisiz olarak radyo, televizyon, internet veya herhangi bir yayın veya iletişim aracıyla canlı veya banttan yayınlanması, çoğaltılması, dağıtılması, satılması, izlenmesi veya izletilmesi halinde, TFF'nin veya yayıncı kuruluşun şikayeti üzerine 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 71. maddesindeki cezai hükümler uygulanır'' şeklindeki 13. maddesinin (4) numaralı fıkrasını oy birliğiyle iptal etti. Heyet, iptal hükmünün bir yıl sonra yürürlüğe girmesine karar verdi.

TAHKİM KARARLARINA YARGI YOLU

Anayasa Mahkemesi ayrıca, Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesinin açtığı davada da 5894 sayılı Kanun'un, ''Tahkim Kurulu kendisine yapılan başvuruları kesin ve nihai olarak karara bağlar ve bu kararlar aleyhine yargı yoluna başvurulamaz'' ibaresinin, ''... ve bu kararlar aleyhine yargı yoluna başvurulamaz'' bölümünü 2'ye karşı 13 üyenin oyuyla, oy çokluğuyla iptal etti.

TÜRKER ARSLAN'IN YORUMU

Kulüplerin, TFF Tahkim Kurulu kararlarını yargıya taşıyabilecek olmasıyla ilgili olarak NTVSPOR'a bağlanan Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu Eski Başkanı Türker Arslan, "Son sözü tahkim söylemeli" dedi.

"FUTBOL BÜYÜK YARA ALIR"

"Bu çok yeni bir karar olabilir. Ancak daha önce GSGM Tahkim Kurulu ile ilgili bir karar alınmıştı. O kararın gerekçeli kararı için 1 yıl süre verilmişti ve Mart'ta dolacaktı. GSGM o konuda ne hazırlıklar yaptı bilemiyorum.

Ancak bu 2 farklı konu. Birisi TFF Tahkim Kurulu'nu ilgilendiriyor, diğeri de GSGM Tahkim Kurulu'nu. TFF Tahkim Kurulu kararlarının yargıya taşınması hakkında alınmış bir karar var mı bilmiyorum" diyen Arslan, "Futbolda olayları fazla uzatmazsınız. Konuların bir an önce sonuçlandırılması lazım. Bence disiplinle ilgili olaylarda sanıyorum tahkimin kararı kesin olacaktır. Ancak parasal ve sportif ihtilaf durumlarına yargı yolu açılır. Ancak diğer şeklide Türk futboluna büyük sıkıntı getirecek bir olay olur. Bence bazı adli kararlar dışında uygulanması tehlikeli olur. Türk futbolu büyük bir yara alır, sıkıntıya girer" şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com