SportAccord Kongresi

SportAccord Kongresi
Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç:

ANKARA (AA) - Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, uluslararası spor camiasının Türkiye'ye her zaman büyük bir güven duyduğunu belirterek, sporu yöneten kurum ve kuruluşların İstanbul ve Türkiye algısını çok net bir şekilde gördüklerini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Kılıç, Antalya'da gerçekleştirilen SportAccord 2014 kapsamında Türkiye'ye gelen Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach ile bir araya gelerek, Türkiye'nin sportif açıdan atacağı adımları ve özellikle tüm dünyayı saran doping tehlikesine karşı alınabilecek ortak önlemler konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmede Bakan Kılıç, Türkiye'de tesisleşme noktasında son yıllarda çok önemli yatırımlar yapıldığını, sadece altyapı çalışmaları konusunda adımlar atmakla yetinmeyip olimpik ruha ve ahlaka sahip sporcular yetiştirmek hedefiyle çeşitli projeleri hayata geçirdiklerini kaydetti.

Türkiye'nin en önemli avantajının genç nüfusu olduğunu ifade eden Kılıç, "Öğrencilerimizin sadece akademik performansa yönelmesini istemiyoruz. Almanya, İtalya gibi ülkelerin üniversite-spor modellerini araştırıyoruz. Üniversite okuyan gençlerimizin hem akademik hem de sportif kariyerlerinde başarılı olmalarını amaçlıyoruz. Açtığımız tesisler, gençlerimizi spora çekme anlamında bize önemli katkılar sağlayacak. Üniversitedeki kardeşlerimizle sporu daha fazla buluşturmalıyız" diye konuştu.

Kılıç, dopingle mücadele konusunda spor camiasına çok net mesajlar verdiklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Doping konusunda bugüne kadar gösterdiğimiz duruşla 'temiz spora verdiğimiz destek' açısından net mesajlar verdiğimize inanıyorum. Sporculara madde ihlali yaptıklarında sporda yerlerinin ne olacağına dair uyarılarımızı açıkça söylüyoruz. Tabii bu konuda antrenörlere de aynı şekilde tavrımızı belli ediyoruz. Çünkü kim olursa olsun, hangi branş olursa olsun 'dopinge karşı sıfır tolerans' dedik ve bundan asla taviz vermeyeceğiz."

 

- IOC Başkanı Bach

IOC Başkanı Thomas Bach da Türkiye'nin son yıllarda çok büyük gelişmeler katettiğini belirterek, Türk sporunun uluslararası arenadaki duruşunun da önemli olduğunu söyledi.

2020 Olimpiyat Oyunları'nın adaylık süreciyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Bach, "İstanbul'un ve diğer 2 kentin 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığı, hassas bir zamanda gerçekleşti. IOC üyeleri, daha güvenli ve net bir sonuç alma düşüncesini yansıtmış olabilirler. Ancak bu durum, Türkiye'de büyük bir potansiyelin var olduğu düşüncesini değiştirmiyor. Türkiye, dünyada önemli bir spor ülkesi. Bunun altını çizmek gerek" diye konuştu.

Türkiye'nin geçmişten bugüne kadar çeşitli organizasyonlarda çok iyi temsil edildiğini belirten Bach, "Türk sporunun uluslararası alandaki duruşu önemli. Spor, toplumların ortak paydada buluşmasını sağlar.  Uluslararası organizasyonlar ise bu konuda önemli bir fırsat. Bu konudaki çalışmalarınızı takdirle karşılıyorum" ifadesini kullandı.

Bach ayrıca, Türkiye'nin dopingle mücadelesinde güçlü mesajlar verdiğini dile getirerek, "IOC olarak bu mesajı takdirle karşılıyoruz. Bu mesajı almasaydık sayın Uğur Erdener'i IOC'nin Tıp Komisyonu Başkanlığı'na getirmezdik" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com