SSK Genel Müdürü'nden CHP'ye Şok!

SSK Genel Müdürü'nden CHP'ye Şok!
SSK Genel Müdürü Ulaş, CHP'nin Aile Sigortası vaadinin hiç bir ülkede olmadığını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'in ardından, SSK Genel Müdürü İbrahim Ulaş da, CHP'nin her vatandaşa ortalama 600 lira maaş ödenmesini öngören Aile Sigortası vaadinin imkansız olduğunu söyledi. Hiçbir ülkede 'her aileye 500 lira, bin lira veren bir aile sigortasının bulunmadığını' ifade eden Ulaş “Bütün ülkelerde, bu tür yardımlar kritere bağlı olarak yapılıyor” dedi. Ulaş, asgari ücret düzeyindeki bir nakit yardımının, istihdamı olumsuz etkileyeceğini de belirterek, “Herkes yardım almak için ücretini gizleme yoluna gidecektir” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun makam odası

SSK Genel Müdürü İbrahim Ulaş, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun gözde projesi olan 'aile sigortası'nı ve halen Türkiye'de yardıma muhtaç ailelere sağlanan yardımları Star'a değerlendirdi. Ulaş ile CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 7 yıl boyunca oturduğu makam odasında görüştük. Aile Sigortası'nın, dünya ülkelerinde çok değişik şekillerde uygulandığını ifade eden Ulaş “Bazı ülkeler sadece çocuk yardımı yapıyor. Bazıları da eğitim yardımı şeklinde uyguluyor. Dolayısıyla tek bir uygulama biçimi yok. Fakat her ülkede, bu tür yardımlar şartlı yapılıyor. Kriterlere göre kullandırılıyor” dedi. Şartsız olarak belirli tutarda maaş ödemesini öngören bir aile sigortası uygulamasının bulunmadığını belirten Ulaş “Her aileye 500 lira bin lira veren bir düzenleme yok. Bugün Türkiye'de ailelere asgari ücret seviyesinde bir nakit yardımı yapılırsa, bunun sonucunda kayıt dışılık patlar. Herkes ücretini gizlemeye yönelir” dedi.

Annelerin hesabına para yatırılıyor

Türkiye'de halen, aile sigortası kapsamında bir çok ödeme yapıldığını hatırlatan Ulaş, kitap ve defter yardımlarının yanında, ilköğretim öğrencilerine nakit destek verildiğini bildirdi. İbrahim Ulaş, şunları söyledi: “Güneydoğu'da eğitim yardımları annelerin hesabına yatırılıyor. Dolayısıyla şu anda gündeme gelen bir çok yardım yıllardır uygulanıyor.” Ulaş, eğitim yardımlarının dışında, asgari geçim indirimi, yaşlılık aylığı, özürlü aylığı, hasta bakım aylığı gibi bir çok adlar altında aile sigortası kapsamında değerlendirilecek yardımında bulunduğunu kaydetti.

AYNI ODA AYNI MASA

SSK Genel Müdürü İbrahim Ulaş, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 7 yıl boyunca oturduğu aynı oda ve aynı masada çalışıyor. Ulaş, sürekli konuşulan açık konusunda önemli iyileşmeler sağlandığını söyledi.

1 milyon kişi kayıt altına alındı

SSK Genel Müdürü Ulaş, SSK'da son yıllarda yaşanan değişimin rakamlara da yansıdığını söyledi. Özellikle 2008 yılında uygulamaya konulan sosyal güvenlik reformu ile birlikte SSK rakamlarında hızla bir düzelmenin yaşandığına dikkat çeken Ulaş, son bir yılda 1 milyon 85 bin işçinin kayıt altına alındığını kaydetti. Ulaş, 2010 yılı başında 15.1 milyon olan toplam sigortalı sayısının 2011 yılı başı itibariyle 16.2 milyona yükseldiğini vurguladı. Sosyal güvenlik kurumlarının dillerden düşmeyen açıkları konusunda da önemli iyileşmeler sağlandığını ifade eden Ulaş, 2009'da 28.7 milyar lira olan SSK açığının 2010'da 26.7 milyar liraya düştüğünü kaydetti. Ulaş, prim tahsilatlarının artırılması için birçok proje geliştirdiklerini belirterek, bu kapsamda araç takibi, tapu takibi, menkul kıymetler takibi gibi düzenlemeler ile prim alacaklarının tahsilatının hızlandırıldığını kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com