St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu

St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu
Rusya Devlet Başkanı Putin:

ST. PETERSBURG (AA) - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'da hafta sonu düzenlenecek başkanlık seçimlerini tanıyacaklarının sinyalini verdi. 

Rusya'nın St. Petersburg şehrinde devam eden 18. St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'nda (SPIEF) bir oturuma konuşmacı olarak katılan Putin, Rusya'nın güncel ekonomik ve siyasi gündem maddelerini değerlendirdi. 

CNBC kanalı sunucusu Geoff Cutmore'nin moderatörlüğünü yaptığı oturumda Putin, kendisine yöneltilen sorulara verdiği tatlı sert cevaplarla ünlü sunucuyu zaman zaman zor durumda bıraktı. 

- "Ekonomik yaptırımlar bumerang etkisi oluşturur" 

Putin, Avrupa Birliği (AB) ve ABD'nin Ukrayna'da yaşananlardan dolayı Rusya'ya uyguladığı yaptırımlarla ilgili, "Ekonomik yaptırımları siyasi baskı aracı olarak kullanmak günümüz şartlarında bumerang etkisi oluşturur" dedi.

Ülkesine uygulanan yaptırımların illegal olduğunu savunan Putin, "BM kararı dışında bir ülkeye yaptırım uygulanamaz. Yaptırımların neden uygulandığını anlamıyorum. Aklıma şu soru geliyor: Acaba Washington bize yaptırım uygulayarak Avrupa ile olan ilişkilerini dengelemek mi istiyor" diye konuştu.

Putin, Rus ekonomisinin yaptırımlardan makro planda etkilenmeyeceğini ifade ederek şahıslara ve şirketlere uygulanan yaptırım nedeniyle kayıplar yaşanabileceğini söyledi. 

- "Kırım'ı Rusya'ya bağlamasaydık Odessa'dan kötü olurdu"

Vladimir Putin, Ukrayna'da Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç görevinden azledildikten sonra Kırım Rusya'ya bağlanmasaydı Odessa'dan daha kötü şeyler yaşanacağını öne sürdü. 

Ukrayna'daki krizin doğrudan diyalogla aşılacağını ifade eden Putin, ancak Kiev yönetiminin ülkenin doğusunda cezalandırma operasyonuna devam ettiğini vurguladı. 

- Ukrayna'da devlet başkanlığı seçimi

Putin, bir soru üzerine, Ukrayna halkının seçimine saygı duyduklarını belirterek Moskova'nın hafta sonu Ukrayna'da düzenlenecek devlet başkanlığı seçimini tanıyacağının sinyalini verdi. 

Rus lider şunları kaydetti:

"Ukrayna'da tansiyonun düşmesi ve krizden çıkılması için gereken şartların oluşmasını istiyoruz. Bugün Kiev'de yönetimi elinde tutanlarla çalışıyoruz, seçimleri kazanan kişiyle de çalışmaya hazırız." 

- "Batı, Ukrayna'da darbeyi destekledi" 

Ukrayna'da yaşananlardan ABD ve Batı'yı sorumlu tutan Putin, Rusya'nın suçu olmadığını savundu. 

Ukrayna'da yaşananları kısaca özetleyen Putin, "Neler olduğunu hatırlayın. Ukrayna, AB ile anlaşma imzalamak istedi, biz de diplomatik yollarla bu anlaşmanın Rusya ve Ukrayna'nın ortak çıkarlarına uymadığını söyledik. Bizimle bu konuyu değerlendirmek istemediler. 'Bu sizi alakadar etmez' dediler" diye konuştu. 

Putin, Yanukoviç'in AB ile anlaşma imzalamayı ertelemesinden sonra "darbe" yapıldığının altını çizerek, "Bunda bizim suçumuz ne? Biz diyalog istedik, onlar reddetti. Şimdi siz değerlendirin kim eski yolları (Soğuk Savaş dönemi politikalarını) kullanıyor, kim yeni yolları" eleştirisinde bulundu.

Batı'nın Ukrayna ile ilişkilerinde Rusya'yı diyalog dışında tutmasını eleştiren Putin, "Yarın Ukrayna, NATO'ya alınabilir. Bizim sınırlarımızda ABD hava savunma sistemleri yerleştirilebilir... Bütün bunlara rağmen bize 'bu işe siz karışmayın' diyorlar, biz artık bundan yorulduk" dedi. 

- "Ukrayna, ilişkilerin düzelmesi için borcunu ödemeli"

Putin, "Moskova ve Kiev arasındaki ilişkilerin düzelmesi ihtimali var mı"? sorusuna, esprili bir cevap vererek, "Ekonomik forumdayız, ekonomi konuşalım, para nerede, Ukrayna öncelikle bize olan doğalgaz borcunu ödemeli" diye konuştu. 

Batı ile Rusya arasındaki ilişkilerin düzelmesini umut ettiklerine vurgu yapan Putin, "Aklıselimin kazanacağını ve Rusya ile ilişkilerin yeniden başlayacağını umut ediyoruz" ifadesini kullandı.

Putin, Rusya'dan sığınma alan eski NSA çalışanı Eduard Snowden konusuna da değinerek, Rusya'nın yaşananlarla hiçbir ilgisinin olmadığını kaydetti. 

Rus lider, "Eski bir özel servis çalışanı olarak şunu belirtmeliyim ki Snowden'i bu kadar korkutmasalardı o da Moskova'da transit bölgede kalmazdı. Başka bir ülkeye gitmek için uçağa binerdi ve havada onu alırlardı" dedi.  

Putin'in konuşması salondakiler tarafından sık sık alkışlarla kesilirken, Rus liderin yaptığı espriler zaman zaman kahkahalara neden oldu.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com