Stadyumda teravih namazı

Stadyumda teravih namazı
Balıkesir'de teravih namazları stadyumda kılınıyor.

Balıkesir'in Savaştepe ilçesinde iki mahallede bulunan camilerden birinin yıkılması, diğerinin de bakım-onarıma alınması üzerine vatandaşlar, sıcak hava koşullarını da dikkate alarak teravih namazını eda etmek için pratik bir çözüm üretti: Namazı stadyumda kılmak... Bu fikri hemen uygulamaya koydular. İlçenin mütevazı stadı akşamları mescide dönerken, top koşturulan yeşil saha, cemaate seccade oldu. Kimi yeşil çim üzerinde kılmaya başladı namazını, kimi seccade sermeyi tercih etti.
 
İlk başlarda az sayıda bir topluluk ile stada gidip yeşil zeminler üzerine seccadelerini seren cemaate içlerinden biri imamlık yapıyordu. Bir süre sonra İlçe Müftülüğüne başvuran cemaat, imam görevlendirilmesini talep etti. Müftülük bu talebi yerinde görerek yerine yenisi yapılmak üzere yıkılan Çakmak Camisinin imamını görevlendirdi.
 
TEMİZ HAVADA NAMAZ KILIYORUZ
 
Vatandaşlar, ilçedeki birçok camide klima bulunmadığını belirterek, ''Bir arkadaşımızın önerisi üzerine başladığımız uygulama mahalle sakinleri tarafından da benimsendi. Ramazan ayının bu yıl sıcak mevsime denk gelmesi de ilgiyi arttırdı. Yatsı ve teravih namazlarını açık, temiz ve serin havada kılıyoruz.
 
DİNEN SAKINCA YOK
 
Statta namaz kılmamız çocuklarımızın da ilgisini çekiyor. Böylece onlarda Ramazan ayının kutsallığını idrak ediyor, coşkusuna, heyecanına ortak oluyorlar'' diyerek görüşlerini dile getirdi. Statta kılınan teravih namazlarına imamlık eden Ramazan Çakmak da namazın her yerde kılınabileceğini söyledi. Çakmak, ''Statta veya açık alanlarda namaz kılınmasında dinen sakınca veya mani yok. İnşallah önümüzdeki Ramazan ayında İstanbul, Ankara ve Balıkesir'deki statlarda da teravih namazı kılınmasına şahit oluruz'' diye konuştu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com