Standard & Poor’s'tan Türkiye'ye Kötü Haber

Standard & Poor’s'tan Türkiye'ye Kötü Haber
Türkiye'ye bir kötü haber Standard & Poor’s'tan geldi.Kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye'deki ekonomik performans notunu durağandan negatife çevirdi.

Türkiye’de son olaylar sonrasında ekonomide yaşanan sıkıntılar kredi notunu de etkiledi. Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) Türkiye’nin not görünümünü “durağan”dan “negatif”e çekti, “BB+” olan kredi notunu korudu. S&P’den yapılan açıklamada Türkiye’nin net dış finansman ihtiyacını kapsayan rezervlerin azalmasının kredi zayıflığı yarattığı belirtilerek, “Türkiye’de sert ekonomik iniş riskinin arttığını görüyoruz” denildi.

Açıklamada, Türk ekonomisinin büyümesinde sert yavaşlama riskinin olması ve düşük büyüme oranının Türk bankalarının varlık kalitelerine baskı yapabilme ihtimali kararın nedenleri olarak belirtildi. Kurum, bu yıl ve gelecek yıl için olumlu büyümenin yaşanmasını beklediklerini de ifade etti. S&P açıklamasında, “S&P Türkiye’nin uzun vadeli para birimi cinsinden “BB+” olan kredi notunu teyit etmiştir” ifadesi yer aldı.

Öte yandan S&P’nin açıklaması önce kapanan piyasalar ABD’den gelen veri ile haftalar sonra nefes aldı. ABD’deki düşük gelen istihdam verisi TL’nin dolar karşısında değer kazanmasına yol açtı. Veri açıklanmadan önce dolar 2.2220 TL seviyesinde, borsa da yüzde 0,22 kayıpla 64.408 puandaydı. Saat 15:45’ten sonra dolar hızla geriledi ve yaklaşık 1 hafta sonra ilk kez 2.19 TL’ye kadar düştü. Dolar haftayı 2.2130 TL’den bitirdi. Borsa ise verinin hemen ardından gerilese de günü yüzde 0,10 yükselişle 64 bin 614 puandan kapadı.(MCE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com