Starbucks'a 'aptal' protesto

Starbucks'a 'aptal' protesto
Dünyaca ünlü kahve devi Strabucks'ı protesto için Dumb Starbucks (Aptal Starbucks) açıldı

Dünyaca ünlü Starbucks'ın taklidi çıktı. Taklit olan firmanın ismi ise 'Aptal Starbucks'. Dükkanın logosu tabelası ve menüsü bile orijinal Starbucks'la aynı.

Dünyaca ünlü Starbucks kahve zincirini taklit eden bir dükkan ABD Los Angeles’da ticari hayatına başladı. Starbucks ile menüleri bile aynı olan dükkanın tek farkı ismi. Çakma Starbucks’ın tabela ismi ‘Dumb Starbucks’. ‘Dumb’ kelimesi İngilizce’de ‘aptal’ anlamına geliyor.

Konuyla ilgili olarak Wall Street Journal’a konuşan orijinal Starbucks’ın yetkilisi ‘Dumb Starbucks’ın kendileriyle ilgili olmadığını fakat dükkanla ilgili olarak gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti. Öte yandan Starbucks'ın 'çakma' dükkanla ilgili olarak yasal bir girişimi olmadı. ABD hukukuna göre böyle bir haklarının da olmadığı belirtiliyor.  

TÜRKİYE'DE ASLA İZİN VERİLMEZ

Benzer bir girişimin Türkiye'de olması mümkün değil. Bir kurumu açacağınız zaman bunun ismini Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) tescil ettirmeniz gerekiyor. Fakat TPE, başında ‘aptal’ ibaresi bulunan bir dükkân ismine patent vermez. Çünkü bu hukukta ‘ahlaka uygun olmayan durum' kapsamına giriyor. Şirketlerin başında ‘ahlaka aykırı’ olan isimler almaları dahilinde diğer bir şirketin prestijini zedeleyici bir durum varsa orijinal isme sahip şirketin dava açarak ‘çakma’ firmanın adını mahkeme kararı ile değiştirebilme hakkı var. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com