Steinmeier, Filistin Başbakanı Hamdallah'la görüştü

Steinmeier, Filistin Başbakanı Hamdallahla görüştü
Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier:

BERLİN (AA) - Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, İsrail ve Filistin arasında yapılan barış görüşmelerine ilişkin,  "Şimdi tam zamanı. Şimdi değil de ne zaman bir siyası anlaşmaya varalım?" dedi.

Steinmeier ve Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah, Dışişleri Bakanlığında yaptıkları görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi. Steinmeier, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin İsrail ve Filistin arasında yaptığı arabuluculuğu sonucunda çok önemli bir yere varıldığını belirtti.

"İsrail ve Filistin arasında iki devletli çözüm için tüm engeller aşılabilir. Şimdi tam zamanı. Şimdi değil de ne zaman bir siyasi anlaşmaya varalım?" diyen Steinmeier, Alman hükümetinin buna destek olmaya hazır olduğunu söyledi. Steinmeier, Almanya'nın barış içinde beraber yaşayan iki bağımsız, İsrail ve Filistin devleti arzu ettiğini vurguladı. 

Gazetecilerin soruları üzerine Ukrayna'daki gelişmelere de değinen Steinmeier,  Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) kapsamında Ukrayna'ya gönderilecek gözlemci grubuna Almanya'nın yaklaşık 20 kişiyle katılma durumunun olduğun belirtti. 

Steinmeier, bu konuda gün içinde olumlu bir uzlaşma sağlanmasını beklediğini belirterek, "Bir gözlemci misyonunun önümüzdeki hafta veya gelecek ay olması işe yaramıyor. Buna şimdi ihtiyacımız var" ifadesini kullandı. 

Ukrayna'ya gidecek gözlemci grubun 24 saatin içinde hazır olması ve bölgeye gitmesi gerektiğini vurgulayan Steinmeier, bu durumda ilk gözlemcilerin Ukrayna'da görevlerine perşembe günü başlamasının mümkün olduğunu bildirdi. Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah ise "Filistinliler kesin bir çözüm bulmak için samimi arzusu var" ifadesini kullandı.

İsrail'in yerleşim politikasını eleştiren Hamdallah, "Yerleşim birimlerinin inşa edilmesinin devam etmesi, Filistin devletinin oluşması için bir engel. Ümit ediyoruz ki devletimizi kurmada uluslararası toplum bize yardımcı olmaya devam edecek" dedi. 

Basın toplantısının ardından Steinmeier ve Hamdallah, 2010 yılından kurulan Alman-Filistin Yönlendirme Komitesi'nin çalışmaları kapsamında daha önce başlatılan 15 anlaşmanın ve yeni 3 işbirliği anlaşmasının protokolünü imzaladı. 

Öte yandan, Almanya, 1 milyar avrodan fazla yardımla Filistin'e en fazla maddi yardımda bulunan ülkeler arasında yer alıyor.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com