Steinmeier, Moldova Dışişleri Bakanı Gherman'la görüştü

Steinmeier, Moldova Dışişleri Bakanı Ghermanla görüştü
Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier: "Umarım Ukrayna’da yuvarlak masa görüşmelerinde

BERLİN (AA) – Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, "Umarım Ukrayna’da yuvarlak masa görüşmelerinde başarı sağlanacak ve devlet başkanlığı seçimleri yapılabilecek" dedi.

Steinmeier, Moldova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Natalia Gherman ile Dışişleri Bakanlığında bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Ukrayna’daki gelişmelere değinen Steinmeier, "Avrupa’da son 24 yılın en derin dış politika krizini yaşıyoruz. Bu krize siyasi bir çözüm yolu için çok daha güçlü çaba gösterilmeli" diye konuştu.

17 Nisan’da düzenlenen Cenevre Konferansı'nda Ukrayna, Rusya, AB ve ABD tarafından kabul edilen bildirinin önemine dikkat çeken Steinmeier, "Cenevre Bildirisi siyasi açıdan çok iyi bir belgeydi, çok iyi bir anlaşmaydı. Ancak Cenevre Bildirisi’nin uygulamaya geçirilmesi başarısız oldu” ifadesini kullandı.

Ukrayna'da ulusal diyalog süreci için yuvarlak masa görüşmeleri Kiev’de ve ülkenin doğusundaki kentlerde sürdüğüne işaret eden Steinmeier, burada kısa vadede büyük sonuçlar beklenilmemesi gerektiğini vurguladı. Dışişleri Bakanı Steinmeier, şöyle devam etti:

"Yuvarlak masa görüşmelerinde bugüne kadar bir karara varılamadığı eleştirilerini dile getirenler var. Burada bir yanlış anlaşılma olduğunu düşünüyorum. Yuvarlak masa toplantılarının amacı karar almak değil. Yuvarlak masa, BM Güvenlik Konseyi değil. Yuvarlak masa görüşmelerinin amacı birbirleriyle konuşmak istemeyen tarafların ayna masada buluşmasını sağlamak. Bu bir süreç. İhtilafın taraflarının temsilcilerini buluşturmak için çabalarımız devam ediyor. Umarım Ukrayna’da yuvarlak masa görüşmelerinde başarı sağlanacak ve devlet başkanlığı seçimlerinin yapılması sağlanabilecek.”

Moldova ile AB arasında daha yakın siyasi ve ekonomik ilişkiler öngören Ortaklık Anlaşması’nı da ele aldıklarını söyleyen Steinmeier, “AB olarak Moldova ile temmuz sonunda Ortaklık Anlaşması imzalamaya hazırlanıyoruz. Ortaklık Anlaşması’nda öngörülen yükümlülükler, özellikle içişleri ve yargı alanlarında reform, yolsuzlukla mücadele konularında sürekli olarak temas halinde olacağız” şeklinde konuştu.

Moldova Dışişleri Bakanı Natalia Gherman da  Almanya’nın Moldova için çok önemli bir partner olduğunu belirtirken, son yıllarda Almanya’dan artan yatırımlardan büyük memnuniyet duyduklarını kaydetti.

Moldova ile AB arasında Ortaklık Anlaşması'nın ülkeye yatırımları daha da artırmasını ve yeni istihdam olanakları geliştirmesini beklediklerini dile getiren Gherman, “Bizim de Avrupa standartlarına ulaşmak için modernleşme sürecinde çok şey yapmamız gerekiyor. Bu kapsamda çalışmalar şimdiden başladı. Moldova olarak hedefimiz AB ile entegrasyon. Ortaklık Anlaşması belgesinin imzalanmasıyla bu süreç geri döndürülemez bir süreç haline gelecektir" şeklinde konuştu.

Steinmeier ile görüşmelerinde Ukrayna’daki gelişmeleri ele aldıklarını kaydeden Gherman, bu konuda AB ve Almanya ile ortak bir politika izlediklerini vurguladı.

- Başbakan Erdoğan'ın Köln ziyareti

Bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta sonunda Köln’e yapacağı ziyarete ilişkin sorusu üzerine Steinmeier, "Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’ya yapacağı ziyareti aylar, haftalar öncesinden planlıyor. Başbakan, burada vatandaşlarına hitap edecek. Şuna eminim ki bu Almanya-Türkiye ilişkilerindeki çok iyi duruma ve uluslararası teamüllere uygun bir şekilde gerçekleşecektir" dedi. 

Soma’daki maden faciasını "korkunç bir trajedi" olarak nitelendiren ve bundan derin üzüntü duyduklarını belirten Steinmeier, ailelerin acılarını paylaştıklarını ve yaraların sarılabilmesi için Almanya olarak ellerinden gelen yardımı sunmak istediklerini sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com