Steinmeier-Panjikidze görüşmesi

Steinmeier-Panjikidze görüşmesi
Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier:

BERLİN (AA) - Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) tarafından Ukrayna'ya gözlemci gönderilmesinin ne kadar önemli olduğunun görüldüğünü belirtti.

Steinmeier, Gürcistan Dışişleri Bakanı Maia Panjikidze ile Berlin'de Dışişleri Bakanlığı’nda yaptığı görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Panjikidze ile Almanya-Gürcistan ilişkilerini ele aldıklarını söyledi.

Gürcistan’ın son yıllarda demokratikleşme ve reformlar konusunda önemli yol katettiğini ifade eden Steinmeier, Gürcistan’ın bu yolda devam etmesi gerektiğini, uluslararası toplumun da bu konudaki desteğinin süreceğini kaydetti. Bunun, Gürcistan’ın NATO ve AB ile ilişkileri için de geçerli olduğunu vurgulayan Steinmeier, Gürcistan ile AB arasında Ortaklık Anlaşması’nın planlandığı gibi zamanında imzalanacağını belirtti.

Steinmeier, bugün Moldova Başbakanı Iurie Leanca ile de bir araya geldiğini de ifade ederek, Leanca ile bölgedeki durumu ele aldıklarını söyledi.

Ukrayna'ya gözlemci gönderilmesinin önemine dikkati çeken Steinmeier, ''Son birkaç haftada AGİT’in gözlemci misyonunun ne kadar önemli olduğunu gördük. Ukrayna’nın doğusunda neler olduğunu bize saat saat aktaran gözlemcilerin olması misyonun mantıklı olduğunu gösteriyor" ifadesini kullandı. 

Ukrayna’da durumun sakinleşmesi için bu yolda devam edilmesi gerektiğini söyleyen Steinmeier, Rusya ve Ukrayna’nın doğrudan görüştüğü bir temas grubunun kurulmasının önemine işaret etti.

Steinmeier, Ukrayna'nın da istikrarın sağlanması için yasa dışı grupların silahsızlandırılması, anayasal sürecin devam etmesi ve aşırı sağcı güçlere mesafe koyulması gibi önlemler alabileceğini vurguladı.

Rusya’nın, Ukrayna’nın çöküşünün kendi çıkarına olmayacağını görmesini ümit ettiğini dile getiren Steinmeier, Rusya’nın bu ülkede istikrarın sağlanması sürecine katılmasını umduğunu kaydetti.

Gürcistan Dışişleri Bakanı Panjikidze de yakın ilişkide oldukları Almanya ile sorunları çözmek için yoğun diyalog içinde olduklarını belirtti.

Görüşmede, Gürcistan’ın AB ve NATO’ya entegrasyonunu konuştuklarını ifade eden Panjikidze, AB ile Gürcistan arasında Ortaklık Anlaşması’nın en geç haziran ayında imzalanacağını bildirdi.

Steinmeier’in 10 gün sonra Gürcistan’ı ziyaret edeceğini, Gürcistan Başbakanı Irakli Garibaşvili‘nin de haziran ayında Almanya Başbakanı Angela Merkel’in davetlisi olarak Almanya’ya geleceğine işaret eden konuk bakan, bunun iki ülke arasındaki ilişkilerin ne kadar yoğun olduğunu gösterdiğini söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com