Steinmeier, Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Tuma görüşmesi

Steinmeier, Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Tuma görüşmesi
Dışişleri Bakanı Steinmeier:

BERLİN (AA) – Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Suriye rejiminden çatışma bölgelerine insani yardım ulaştırılmasına derhal imkan sağlamasını istedi.

 Suriyeli muhalifler tarafından kurulan Suriye Geçici Hükümeti'nin başbakanı Ahmed Tuma ve beraberindeki heyetle Dışişleri Bakanlığında bir araya gelen Steinmeier, görüşmenin ardından yazılı açıklama yaptı.

Görüşmede Suriye'’deki iç savaşa siyasi çözüm çabalarını ve sivil halka insani yardım konularını ele aldıklarını belirten Steinmeier, "Esed rejimi kabul edilen son BM Güvenlik Konseyi kararının açık hükümlerini uygulamalı, derhal çatışma bölgelerine tam insani erişime imkan sağlamalıdır" dedi.

Almanya'nın elindeki tüm imkanlarla Suriye'de zor durumdaki sivil halka insani yardıma devam edeceğini söyleyen Steinmeier, şunları kaydetti:

"Bugün Başbakan Tuma ile nasıl daha etkili bir şekilde yardımda bulunabileceğimizi konuştuk. Suriye muhalefeti içindeki ılımlı güçleri desteklemeye devam edeceğiz. Bu desteğin bir aracı Almanya'nın öncülüğünde oluşturulan Güven Fonu'dur. 50 milyon avroluk büyüklüğe oluşan bu fon, ılımlı muhalefetin kontrolündeki bölgelerdeki yardım projelerine doğrudan destek amacıyla kullanılmaktadır."

Steinmeier, Suriye Geçici Hükümeti'nin başbakanı Ahmed Tuma’nın Berlin ziyareti vesilesiyle Japonya'nın da bu fona 10 milyon avro ile katılacağını açıkladığını belirterek, Japon hükümetine teşekkür etti.

Uluslararası destek arayışları çerçevesinde Almanya'da görüşmelerde bulunan ve Dışişleri Bakanı Steinmeier ile bir araya gelen Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Ahmed Tuma’ya temaslarında, Başbakan Yardımcısı İyad el-Kudsi, Ekonomi ve Maliye Bakanı İbrahim Miro, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı İlyas Varde, Kültür ve Aile Bakanı Tağrid el-Hacel eşlik ediyor.  

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com