Steinmeier'den Ukrayna ve Rusya'ya çağrı

Steinmeierden Ukrayna ve Rusyaya çağrı
Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier:

BERLİN (AA) – Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Kırım'daki gerginliğe ilişkin, "Ukrayna'nın doğusunda güvenlik kuvvetleri silahlı bir şekilde karşılıklı bekliyor. Herhangi bir yanlış anlama, herhangi bir hata Ukrayna'da geçen haftalarda yaşanan şiddet ortamına dönülmesine yol açabilir. Bunu engellememiz şart"  dedi.

İsviçre'deki temaslarını tamamlayarak Berlin'e dönen Steinmeier, Tegel Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, diplomatik çabalara hız verilmesini isteyerek, "Zamanımız azalıyor. Ukrayna’da ise riskler sürekli artıyor" ifadesini kullandı.

Ukrayna yönetimine ve Rusya'ya itidal çağrısı yapan Steinmeier,  "Ukrayna'da gerilim çok yüksek. Durumu hafife almamamız gerekiyor.Herkesin sorumluluklarına sahip çıkacağını, yangına körükle gitmekten kaçınacağını umuyorum. Herkes gerilimi düşürmek için önemli ve gerekli adımları atmalı" diye konuştu.

Ukrayna konusunda son 24 saatte Brüksel, Cenevre ve Bern'de görüşmeler yaptığını anımsatan Dışişleri Bakanı Steinmeier, bu temaslarında BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı İsviçre'nin Konfederasyon Başkanı Didier Burkhalter ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştüğünü kaydetti.

- "Henüz, karar alınabilmiş değil"

Görüşmelerinde, uluslararası toplumun desteği ile Ukrayna’da gerilimi düşürebilme yollarını aradıklarını belirten Steinmeier, AGİT çerçevesinde bir temas grubu kurulması konusunda daha iyimser olduğunu kaydetti. Steinmeier şunları kaydetti:

"Bir temas grubu ya da benzer bir uluslararası girişimin yaşama geçirilmesi ihtimalini daha güçlü görüyorum ama henüz bu konuda karar alınabilmiş değil. Ancak bu konuda görüşmeleri devam ettirmenin yararlı olduğunu düşünüyorum. Bunların sonuç getirmesini umut ediyorum. Bugün alt düzeyde görüşmeler sürecek. Yarın bakanlar düzeyinde devam edecek." 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in açıklamaları hakkındaki sorular üzerine, bu açıklamaları yalnızca basından takip etme imkanı bulduğunu anlatan Steinmeier, "Rusya Devlet Başkanı'nın ilk kez kamuoyu önünde bir uluslararası temas grubu ihtimalinden bahsettiğini gördük" dedi.  

-  Paris'te Ukrayna konusu görüşülüyor

Alman diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Ukrayna'da gerilimi azaltmak için bir temas grubu kurulması ve tarafların masaya oturması konusunda, ilgili ülkeler arasında yoğun diplomatik temaslar bugün Paris’te devam ediyor.

Fransa’da yarın düzenlenmesi planlanan Lübnan Konferansı kapsamında aralarında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un da bulunduğu çok sayıda bakanın Paris’e gelmesinin öngörüldüğünü belirten diplomatik kaynaklar, bu kapsamda Ukrayna konusunun görüşülmesinin beklendiğini ifade ettiler.

Gerilimi azaltmak izin kurulması önerilen temas grubunda, Ukrayna'daki yeni yönetimin ve Rusya’nın da temsilcilerinin yer almasının öngörüldüğü ancak format konusunda farklı görüşlerin bulunduğu bildirildi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com