STK öncüleri birlik şuurunu sağlamalı!

STK öncüleri birlik şuurunu sağlamalı!
İlimizin yer almadığı yeni otoyol projeleri hakkında, Kütahya yerel basınında dile getirilen onca ağır eleştrilere rağmen işin sorumlularından (hamaset edebiyatıyla durumdan kendine paye kapma gayretinde olanların dışında) hala “birlik halinde̶

İlimizin yer almadığı yeni otoyol projeleri hakkında, Kütahya yerel basınında dile getirilen onca ağır eleştrilere rağmen işin sorumlularından (hamaset edebiyatıyla durumdan kendine paye kapma gayretinde olanların dışında) hala “birlik halinde” bir açıklama olmadı.
Bir kere daha anladık ki; sadece bu konuda değil, ilimizin pek çok konuda geri bırakılışının temelinde “birlik” noksanlığı yatıyor. Basit meselelerden dolayı birlikte hareket edemeyen, aynı partinin mensubu vekillerimizden tutun da, bunun izdüşümü olarak yine aynı partinin içindeki “anlaşmazlıklar” Kütahya'nın daha iyi hizmet almasını engelliyor.
Mesele doğduğun ve doyduğun şehrin kalkınması olunca, bırakın aynı partinin çatısı altındaki kişilerin fikir ayrılıkları sergilemesini, farklı parti ve görüşlere mensup kişilerin dahi birlik şuuruyla hareket edebildiğini, aynı masaya oturabildiğini görüyoruz, başka illerde...
Bizde ise her kurulan cümle, yapılan her açıklama “ben” merkezli. “Biz”i unutmuşuz, hatırlamak bile istemiyoruz. 
Gazetemizde yayınlanan “Hamaset edebiyatını bırakın!” başlıklı yazıdan sonra, okuyucularımızdan gelen e-postalar bize birşeyi daha iyi gösterdi: Güzergah dışında bırakılmakla ilimizin gelecek yıllarda maruz kalacağı ekonomik gerilemeyi halkımız, bu şehre hizmet getirme ve hizmet etme vazifesi üstlenenlerden daha iyi görebiliyor.
Bununla birlikte, halkımızdan gelen bu e-postaların çoğunda bir konunun üzerinde ısrarla duruluyor:
“Gerek ekonomik gerek sosyal gerekse kültürel pek çok alandaki Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) önderleri niçin harekete geçmiyor?”
Özellikle Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) başta olmak üzere STK temsilcilerinin de güzergah dışında bırakılmamıza tepkileri olmalı. Zira STK'ların kuruluş gayesi, devlet mercilerinin aldıkları kararların denetleyicisi olması ve tabanının menfaatleri doğrultusunda yanlışın düzeltilmesi adına aldıkları sorumlulardır.
E-Postalarda halkımızın dikkat çektiği diğer bir husus ise “tepkilerin sadece söylemle sınırlı kalması...”
Bu tepkiler hem sadece “söylem” olarak kalmamalı hem de Kütahya'ya hizmet getirme ve bunu denetleme görevi üstlenenlerin birlikteliğiyle oluşmalı. Geniş tabanlı platformdan seçilecek “heyet” Kütahya halkının “sözcüsü” olmalı. Kütahya'yı temsilen teşkil edilecek bu üst heyetle Ulaştırma Bakanına ve Başbakana ziyaret edilmeli. Bu ziyarette “eksiksiz” tüm vekiller hazır bulunmalı. İşin içine “particilik” karıştırılmamalı. Bakan da Başbakan da karşısında “partililerini” değil “Kütahyalılar”ı görmeli!
Ve bu heyet;
Otoyol bağlantısı olmayan bir havalimanı projesinin daha hizmete girmeden kısırlaştırıldığını,
Yarın, havalimanıyla dünyaya açılacak Kütahya'nın güzergah dışında bırakılmasının sadece ilimiz açısından değil, ülke kalkınması açısından yanlış bir karar olduğunu,
Kütahya'nın dışlanmayı hak etmediğini, karar sahiplerine anlatılmalıdır.
Unutmamalıyız ki böyle bir heyetin gücü, (bir türlü beceremedimiz) “birlik” şuuruna bağlıdır.
Ey halkın vekilleri!
Ey bu şehrin yöneticileri!
Ey partilerin il ve ilçe yöneticileri!
Ey sivil toplum kuruluşlarının önde gelenleri!
Halk sizden;
Miletvekilleriyle, iktidarın da muhalefetin de parti il ve ilçe teşkilatlarıyla, valisiyle, belediye başkanlarıyla ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle, il merkeziyle, ilçeleriyle,  teker teker değil, tek yumruk halinde ve şahsi payeler için değil sadece Kütahya için “bizi güzergah dışında bırakamazsınız!” diyebilmenizi bekliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com