Stresli iş hafızaya zarar veriyor

Stresli iş hafızaya zarar veriyor
Uzmanlar stres hormonunun beyin aktivitelerini engellediğini, eğer bu engellemenin kronik olarak yüksek seviyede seyrettiğinbde Alzheimer'a neden olabileceği belirtildi. Stresin öğrenme bozukluğu ve hafızaya zarar verdiği de ortaya çıktı.
Sürekli olarak stres altında yaşayan insanların bunama riskiyle karşı karşıya olduğu İsveçli bilim insanlarının yaptığı araştırmada ortaya çıktı. Araştırmada stres hormonunun kişi yorgun olduğunda beyinde yüksek seviyeye çıktığı ve bunun da beyin faaliyetlerini engellediği ifade edildi. 
 
Öte yandan hormon seviyesi kronik olarak yüksek seyrettiğinde Alzheimer hastalığının oluşmasına neden oluyor. İsveç'teki Umea Üniversitesi'nden Sara Bengtsson teorisini fareler üzerinde test etti. Yapılan deneyde farelerin beyinlerindeki yüksek seviyedeki hormonun öğrenme zorluğu yarattığı ve hafızaya zarar verdiği gözlemlendi.
 
Ayrıca Alzheimer hastalarının beyinlerindeki plakalara neden olan beta amiloidlerin yükselmesine neden olduğu da belirtildi. Bu amiloidlerin yüksek seviyede olmasıyla sinir hücreleri arasında bağlantıyı kuran beyin sinapslarının bozulmasının ilgili olduğu belirtildi. Bu sinapsların kaybolması hafıza kaybına neden oluyor ve Alzheimer hastalığının oluşmasını beraberinde getiriyor. 
 
Bu araştırma Washington Üniversitesi'nde bir grup bilim insanının yetersiz uykunun Alzheimer'a neden olduğuyla ilgili araştırmanının sonrasına rastladı. ABD'li uzmanlar uyku sorununun sadeec Alzheimer'a neden olmadığı aynı zamanda hafıza kaybı ve diğer bilişsel sorunlara yol açtığı belirtilmişti.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com