Stresten kaç, zatürreden korun!

Stresten kaç, zatürreden korun!
Tıp olanakları arttı ama yine de dünyada en sık görülen hastalıklardan biri.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Gamze Uçar, dünyanın bilinen en eski hastalıklarından olan zatürre, günümüzde tıp olanaklarının artmasına rağmen sık görülen ve ölümlere neden olan bir hastalık olma özelliğini sürdürdüğünü söyledi. Ülkemizdeki ölüm nedenleri arasında 5'inci sırayı zatürrenin aldığını belirten Dr. Uçar, zatürreden korunmak için hastalığa zemin hazırlayan koşulların başında yer alan stresten kaçınmak, dengeli ve sağlıklı beslenmek ile sigara kullanmamak gerektiğini söyledi.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Gamze Uçar, akciğer dokusunun iltihaplanması anlamına gelen zatürrenin doğru şekilde ve zamanında tedavi edilmezse ölümcül olabileceğine dikkat çekti. "Özellikle bebekler, çocuklar, yaşlılarda ve müzmin hastalığı olanlarda daha ölümcül olabilmektedir" diyen Uzm. Dr. Gamze Uçar, zatürrenin çoğunlukla, hastanın kendi ağız, boğaz veya sindirim kanalında bulunan mikropların akciğerlere ulaşmasıyla meydana geldiğini belirterek, şunları söyledi:

"ÇATAL-KAŞIKLA DA BULAŞABİLİR"
"Normal durumlarda hastalığa neden olmayan bu mikroplar, vücut savunması zayıf düşmüş kişilerde zatürre oluşturabilirler. Bazı zatürre türlerinde hasta kişiden sağlam kişilere doğrudan bulaşma riski de mevcuttur. Ancak zatürrenin ortaya çıkmasında bulaşmadan çok kişinin vücut direncini kıran risk faktörleri rol oynamaktadır. zatürreye zemin hazırlayan grip ve benzeri viral enfeksiyonlar çok bulaşıcıdır. Hapşırık ve öksürükle yayılabildikleri gibi, ağız ve burun sekresyonlarıyla bulaşmış bardak, çatal-kaşık, mendil gibi eşyalarla da bulaşabilirler. zatürreye neden olan bakteriler, yakın temas sonucu, solunumla beraber vücuda alınır. Üst solunum yollarında, burun ve ağzın birleştiği yerde yerleşip çoğalırlar. Burada gruplar halinde yer alırlar. İnsanların toplu halde yaşadığı yerler zatürrenin bulaşma ihtimalinin fazla olduğu yerlerdir."

SİNSİCE YAKALAYABİLİR
zatürrenin, üşüme-titreme, ateş, öksürük, iltihaplı balgam çıkarma ve baş ağrısıyla aniden ortaya çıktığını belirten Dr. Uçar, "Bazen de sinsi bir başlangıç ile birkaç gün devam eden iştahsızlık, halsizlik, eklem ve kas ağrılarını takiben kuru öksürük, ateş, bulantı, kusma, baş ağrısı gibi belirtiler görülebilir" dedi.

NASIL KORUNACAĞIZ?
Dr. Uçar, zatürreden korunmak içinde hastalığa zemin hazırlayan koşullardan en önemlisi olan stresten uzak durulmasını isteyerek, "zatürreden korunmak için, öncelikle stresten kaçınmak şart. Dengeli ve sağlıklı beslenmek, sigara kullanmamak, sigara kullanılan ortamlarda bulunmamak gerekir. Hijyenik barınma koşullarını yerine getirmek zatürreden korunmada önemli rol oynamaktadır. Yüksek riskli kişilerde ise zatürreye karşı bağışıklığın arttırılması için pnömokok aşıları, yıllık grip aşıları uygulanmalıdır. zatürreye yol açabilen ve kolaylaştırıcı grip salgınları sırasında kalabalıkla temasın azaltılması ve maske kullanılması da korunmada çok önemlidir."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com