Ştrpci katliamının yıl dönümü

Ştrpci katliamının yıl dönümü
Sırbistan'daki Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı Yovanoviç:

BELGRAD/PRİYEPOLYE (AA) - Sırbistan'ın başkenti Belgrad'dan Karadağ'ın sahil kenti Bar'a trenle seyahat ettikleri esnada Sırp paramiliter birliklerce kaçırılan ve öldürülerek Bosna Hersek ile Sırbistan sınırındaki Drina Nehri'ne atılan 18 Boşnak ve 1 Hırvat, ölümlerinin 21. yıl dönümünde Sırbistan'da anıldı.

Sırbistan'ın güneyindeki Priyepolye kentinde, Boşnak Ulusal Konseyi ile Sancak Boşnak Demokratik Birliği tarafından ''Mezarı Olmayan Ştrpci'' temalı anma etkinliği düzenlendi.

Anma etkinliğine katılan Liberal Demokrat Partisi (LDP) Genel Başkanı Çedomir Yovanoviç, etkinlik alanına geldiği sırada, yakınlardaki bir kafede yüksek sesle müzik çalınıyor olmasının kendisini üzdüğünü söyledi. Yovanoviç, ''Oradakiler muhtemelen benim milletimden (Sırp) insanlardı. Anma etkinliği sırasında müziği kısmamalarına şaşırmadım aslında. Çünkü onların örnek aldığı insanlar, bu tür olayların yaşanmasına neden olan insanlardır. İçinde 'adamdan' çok 'adam olmayan' varsa, 'adam olmayanlar', 'adamlardan' daha güçlüyse, bir ülke iyi olamaz'' dedi.

''Bizim çocuklarımız, barışın hüküm sürdüğü bir ülkede yaşayacak'' diyen Yovanoviç, şunları söyledi:

''Bu anlamlı günde, bu misyonun bizlere emanet olmasını istiyorum. Sırbistan'ın, bundan 21 yıl önce kaçırılan bu insanların yakınlarının acısını görmek istememesi büyük ayıp. Benim halkım yanlış yaptı. Ancak, halklar değişiyor. Ben, halkımda değerler görüyorum. Bayram olmadan, Ramazan olmadan, Katolik Noel'i olmadan Sırbistan nasıl bir ülke olurdu? İlk önce 'ben Sırp'ım' deme, önce insan ol. Bize bu lazım'' diye konuştu.

Anma etkiliğine katılan Sancak Müftüsü Muamer Zukorliç de bu katliamı içleri nefretle dolu, sevgi nedir bilmeyen insanların yaptığını söyledi.

Zukorliç, ''Bu kimselerin içleri boş. Bu boşluğu, insan öldürerek doldurabileceklerini sandılar. Yanıldılar. Bu tür derslerin unutulması, bu zalimlerin affı anlamına gelir. Zulüm, nefretin meyvesidir. Bu nedenle, bugün andığımız kurbanların yakınları, nefrete nefretle karşılık vermemelidir. Nefrete nefretle karşılık vermeyen Boşnak halkıyla gurur duyuyorum'' diye konuştu.

Bu arada, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da da Siyah Giyen Kadınlar Derneği, İnsan Hakları Vakfı ve İnsan Hakları Gençlik Girişimi tarafından anma etkinliği düzenlendi.

Belgrad Tren Garı'ndaki etkinlikte, üzerinde ''Ölüm treni buradan yola çıktı'', ''Ştrpci'deki katliamı unutmadık'' yazan dövizler taşıyan grup, katledilen 19 yolcunun isimleri bulunan pankart taşıdı.

Az sayıda polisin güvenlik önlemi aldığı anma etkinliği olaysız sona erdi.

Bosna'daki savaş sırasında, bu ülkede çeşitli suçlara karışan ve Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanan ve hakkında müebbet hapis cezası verilen Milan Lukiç'in liderliğindeki "İntikamcılar'' (Osvetnici) adlı Sırp paramiliter birliği tarafından, Bosna Hersek sınırları içinde bulunan Ştrpci kasabasındaki tren istasyonundan kaçırılan 19 kişi, katledilmelerinin ardından Drina Nehri'ne atıldı.

Ştripci'de 27 Şubat 1993 tarihinde işlenen suç nedeniyle, Karadağ'da yargılanan ve 15 yıl hapis cezasına çarptırılan Neboysa Ranisavlyeviç'in, duruşmada, kaçırmanın bir ay önceden planlandığını, Sırbistanlı devlet organlarının da olaydan haberdar olduğunu söylemesine rağmen hiçbir Sırp kurumu konuyla ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmedi.

Söz konusu suça karışmak ve 1992-1994 yıllarında Bosna Hersek'in doğusunda bulunan Vişegrad kentindeki Boşnak halkına karşı insanlık suçu işlemekten Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından 2009'da yargılanan "İntikamcılar" birliğinin komutanı Milan Lukiç, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Aradan geçen 21 yıla rağmen katledilen 19 kişiden sadece üçünün cesedine ulaşılabildi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com