Su altında kalmamak için bunlar şart

Su altında kalmamak için bunlar şart
Uzmanlar metan, is, soğutucu ve petrol gazlarının emisyonunun azaltılması durumunda 2100 yılında deniz seviyesinin yükselmesinin önüne geçilebileceğini düşünüyor. Uzmanlara göre aksi halde birçok insan felaketle karşı karşıya gelebilir.
Uzmanlar yaptıkları araştırmada 2100 yılında deniz seviyesinin yükselmesinin önüne geçilebileceğini belirtiyor. Bilim insanları bu kısa ömürlü kirleticilerin emisyonunun düşürülmesi durumunda deniz seviyesinin yükselmesini yıllık yüzde 25, 50 gibi yavaşlatabileceğini söylüyor. 
 
ABD Ulusal Atmosfer Araştırmaları Merkezi'nden (NCAR) Aixue Hu "Potansiyel deniz seviyesinin yükselmesi tehlikesinden kaçınmak için karbondioksit emisyonunu acilen kesemesek bile kısa ömürlü kirleticilerin emisyonunu kesebiliriz. Bu yeni araştırma, toplum bu kirleticilere karşı hızlı hareket edebilirse sahildeki kentlere yönelik tehdidin önemli ölçüde azalacağını gösteriyor" dedi. 
 
Daha önceki çalışma atmosferdeki is ve metan seviyesinin düşürülmesinin iklim değişikliğine karşı bensenebilecek en iyi strateji olarak belirtilmişti. Deniz seviyesi her yıl 3 mm artıyor ve bu yüzyılın sonuna kadar 18 ila 200 cm artabileceği belirtiliyor. Deniz seviyesinin yükselmesi, deniz kıyısına yakın dünyanın en büyük kentlerinde yaşayan insanlar için felaket anlamına gelebilir. 
 
İklim Merkezi, NCAR ve Scripps Oşinografi Enstitüsü'nün yaptığı bu son araştırma ısı kapanı olarak bilinen metan ve is gibi belirli kirleticilerin düşürülmesinin etkisini inceledi. Bu kirleticiler atmosgerde çok az zaman kalıyor ama karbondioksitten fazla iklim değişikliğine etki yapıyor. 
 
Scripps'ten Veerabhadran Ramanathan "Hala geç kalınmış değil, atmosferdeki karbondioksit yoğunluğunu dengelersek ve kısa ömürlü kirleticileri azaltırsak, ısınmanın hızını aşağı çeker ve deniz seviyesinin yükselmesini yüzde 30 düşürebiliriz" dedi.
 
Araştırmaya göre bu dört kirletici 2015'e kadar kısa sürede azaltılabilirse 2050'de deniz seviyesinin yükselmesi yüzde 50 aşağı çekilebilir. Nature Climate Change dergisinde yayımlanan araştırmayı değerlendiren NCAR'dan Warren Washington "Karbondioksitin deniz seviyesini yükselten etmenlerin başında geldiğini unutmayalım. Ama gelecek birkaç on yıl için diğer emisyonları düşürerek bazı farklılıklar yapabiliriz" dedi.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com