Su Çiçeği Hastalığı ve Belirtileri

Su Çiçeği Hastalığı ve Belirtileri
Kütahya'da özel bir hastanede çalışan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Sabahat Uçar su çiçeği hastalığı hakında pratik bilgiler verek hastalığın belirtileri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kütahya'da özel bir hastanede çalışan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Sabahat Uçar su çiçeği hastalığı hakında pratik bilgiler verek hastalığın belirtileri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Su çiçeği varisella zoster virüsunun neden olduğu vucutta kaşıntılı, kırmızı döküntüler, yorgunluk ve ateş ile kendini gösteren bulaşıcı bir hastalık olduğunu vurgulayan Sabahat Uçar, varicella zosterin priwer enfeksiyonu su çiçeği, reaktive olan latent enfeksiyonu zona olduğunu vurguladı.
Uçar, su çiçeğinin en sık 5-10 yaş grupları arasındaki çocuklarda görüldüğüne dikkat çekerek kış sonu ve ilkbahar aylarında sıklıkla görüldüğüne vurgu yaparak bu hastalığın aynı zamanda çok bulaşıcı bir hastalık olduğunu da sözlerine ekledi. Bulaşma yollarını sıralayan Uçar açıklamarına şöyle devam etti: '' İnsandan insana bulacabileceği gibi hava yolu ile de bulaşabilir. Kuluçka süresi 13-22 gündür. Enfekte bir kişin temas yoluyla su çiçeği virüsünü alan kişide su çiçeği hastalığının ortaya çıkması 10-21 gün olabilir. Su çiçeği geçiren kişi döküntülerin başlangıcından 2 gün öncesinden tüm lezyonlar kabuklanana kadar ( yaklaşık 7 gün) hastalığı bulaştırabilirler. Su çiçeği döküntüleri ilk olarak gövdeden başlar daha sonra baş ve yüze yayılır'' dedi.
Uçar, su çiçeğinin çocuklarda genelikle 5-10 gün devam eden bir hastalık olduğunu vurgulayarak, çocuklarda 5-6 günlük bir okula devamsızlık süresine neden olabileceğine dikkat çekti.
Su çiçeğine yakalanan çocukların yarısının yüksek ateş, şiddetli kaşıntı ve rahatsızlığa yol açan döküntülerin baş ağrısına neden olabileceğini söyledi. Her 10 çocuktan 1'inde doktor müdahalesi gerektiren cilt enfeksiyonları yada ciddi enfeksiyonların başında gelen kusma ve ishale bağlı sıvı kaybı ve zatüre gibi ciddi sorunlara neden olabileceğini dile getirdi.
Hemen her yaştaki çocuklarda sık görülen döküntülü hastalıklardan birisi olan suçiçeği, döküntü dışında ateş, hafif baş ağrısı, iştahta azalma ve halsizlik ile kendisini belli edeceğini söyleyen Uçar, sağlıklı çocuklarda çok daha hafif seyreden hastalığın aşı ile önlenebileceğini de belirtti.
Uçar son olarak:''Su çiçeği, varicella virüsünün neden olduğu bir bulaşıcı hastalıktır. Tek enfeksiyon kaynağı insandır. Daha çok okul çağında görülmekle birlikte, her yaşta görülebilir. En iyi bilinen bulgusu döküntüdür. Döküntü, başta ve sırtta başlar, 3-4 gün içinde hızla yayılarak tüm vücudu kaplayabilir.'' dedi.(M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com