Su denetiminde güvenlik açığı yok

Su denetiminde güvenlik açığı yok
Damacana suyu denetimleri için alınan mühürlü numunelerin değiştirilmesinin mümkün olmadığı bildirildi.
Türk Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, kamuoyunda Hıfzısıhha olarak bilinen kurumun, su denetimleri konusunda köklü bir tecrübeye sahip olduğu belirtildi.
 
Açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
''İkişer adet numune alınmaktadır. Birisi analiz için alınan numune diğeri ise itiraz durumunda değerlendirilmek için alınan şahit numunedir. Numuneler denetim elemanlarınca mühürlenmektedir daha sonradan değiştirilme ihtimali yoktur. Bu nedenle denetimlerle ilgili bir güvenlik açığı söz konusu olamaz.''
 
Damacana suyu kullanan vatandaşlara şu uyarılarda bulunuldu:
 
''Suyun Sağlık Bakanlığı izni olup olmadığına, etiketin üzerinde izin tarihi ve sayısının bulunup bulunmadığına bakılmalıdır. Etiketinde, gövdesinde kabartma yazıyla, emniyet bandında ve kapağında suyun markasının bulunmasının yanı sıra, yine etiket bilgilerinde cinsi, üretim adresi, suya uygulanan işlemler ve suyun sahip olduğu parametreler mutlaka yer almalıdır. İmal ve son kullanma tarihi, parti ve seri numarası, şirket logosunun ayrıca damacana ambalaj üzerinde kabartma ile yazıyor olması gerekmektedir. Damacana açıldıktan sonra 5 litrenin üzerindeki ürünlerin maksimum 7 gün içerisinde tüketilmesi gerekmektedir.''  (EAK)
Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com