Su sondaj çalışmalarını kaçak kazı ihbarı durdurdu

Su sondaj çalışmalarını kaçak kazı ihbarı durdurdu
Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde, yaşanan içme suyu sıkıntısını çözmek amacıyla İller Bankası aracılığıyla başlatılan sondaj çalışmaları, jandarmaya yapılan sit alanında çalışma yapıldığı yönündeki ihbar üzerine durduruldu.

Seyigazi Belediyesi, mevcut içme suyunun, içindeki bor, kireç ve arsenik yüzünden kullanılmasının sakıncalı olduğu yönündeki raporlar üzerine yeni su kaynakları bulmak için bir çalışma başlattı. 2013 Yılı başlarında İller Bankası tarafından, Soğulcak mevkiinde sondajla içme suyu bulunması için ihale açıldı. Müteahhit firmanın geçtiğimiz eylül ayı sonunda başlattığı çalışmalar sonucu ilk kuyuda saniyede 15 litre su kaynağına ulaşıldı. İkinci bir kuyu çalışmaları sürerken, jandarmaya, ‘Sit alanında kaçak kazı yapılıyor’ ihbarı yapıldı. Bunun üzerine Müze Müdürlüğü yetkilileri ile birlikte çalışma yapılan bölgeye gelen jandarma ekipleri, çalışmaları durdurarak C. Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

SONDAJ YERİ ‘SİT ALANINA YAKIN BİR PARSEL’
Konuyla ilgili bilgi veren İlçe Belediye Başkanı Adnan Yalçınşen, uzun yıllardır devam eden sağlıksız içme suyu sorununa çözüm bulmaya çalıştıklarını belirtti. Mevcut kaynaktan sağlanan suyunun içmek için uygun olmadığını yönündeki raporlar üzerine harekete geçtiklerini anlatan Başkan Yalçınşen “Yeni ve sağlıklı su bulmak için yaptığımız arayışlar sonucu kazdığımız ilk sondajla ilçemizin ihtiyacı olan saniyede 12 litre sudan daha fazla bir kaynağa rastladık. Bize saniyede 15 litre su sağlayacak kuyunun yedeğini kazarken, 150 metreye kadar indikten sonra kimliği henüz belli olmayan biri jandarmaya ‘Kaçak kazı yapılıyor’ diye ihbarda bulunmuş. Müze yetkilileri ve jandarma ekiplerinin yaptığı inceleme sonrası, sondaj yapılan yerin ‘Sit alanına komşu parsel’ olduğu açıklanarak çalışmalarımız durduruldu. Müteahhit firma da malzemeleri alıp beklemeye başladı. Konu C. Savcılığına intikal ettiği için şu anda beklemedeyiz. Kurul kararına göre hareket edeceğiz” dedi.

TEMİZ BUYU HALKIMIZA ULAŞTIRACAĞIZ
Yıllardır bu mahallede yaşayan biri olarak sondaj bölgesinin sit alanı olduğunu kendisinin bile bilmediğini söyleyen İlçe Belediye Başkanı Adnan Yalçınşen, sondaj yakınında bir höyük olduğunu belirtiliyor, ama bizim çalışmalarımızın tarihi esere zarar verebilecek durumda değil. Biz, halkın en önemli ihtiyacı olan temiz içme suyunu bulmak için çabalarken, birilerinin muhtemelen çekememezlik veya siyasi hesaplar yüzünden bu hizmeti durdurmasına bir anlam veremiyorum. Biz bulduğumuz temiz suyu halkımıza ulaştırmak için bütün çabamızı sürdüreceğiz. Olay bittikten sonra, asılsız ihbar edeni de bulup dava açarak bütün kanuni haklarımızı kullanacağız” diye konuştu.

(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com