Su yüzünden icralık oldu

Su yüzünden icralık oldu
Bursa'nın İnegöl ilçesine bağlı Hamzabey köyü sakinleri su yüzünden icralık oldu.

İnegöl Köyleri İçme Suyu Birliği'ne dahil olduktan sonra su faturalarının arttığını iddia eden Hamzabey köyü sakinleri, ödeyemedikleri su faturaları yüzünden icralık oldu. Köylüler yüksek su faturalarına isyan ediyor.

İçme suyunun tonunun 1 lira olduğunu belirten köy sakinlerinden Durmuş Güleç, "Faturaları ödeyemediğimiz için bizi icraya verdiler. Birliğin avukatı ile görüştüğümde, 250 lira borcum olmasına rağmen, benden faizi ve avukat ücreti dahil toplam 630 lira talep etti. Zaten ben zar zor geçinen bir insan olarak bu borcu iki takside böldürdüm. 350 lirasını ödedim. Şubat sonunda geri kalan miktarı ödememem gerekiyor" dedi.

Abdullah Kalkan ise, "Biz sadece hayvancılıkla geçinen bir köyüz. Suyumuzun çoğu kaynak sularından karşılanıyor. Fakat içme suyu faturalar halkımıza çok ağır geliyor. Bin lira civarında faturalarla karşı karşıya kalındı. Benim ne hayvanım ne de yüklü bir faturam var, ama ben bu uygulamayı protesto için faturalarımı ödemiyorum. Bugüne kadar herhangi bir kanuni işlemle karşı karşıya kalmadım, ama kalmaya da hazırım. Bu işin gündeme gelmesi gerekiyor. Kanun, içme suyu fiyatları şehirdeki fiyatın 4'te birini geçemez diyor. Hükümet bunu da geçiş dönemine halkı hazırlamak için yapmış. Ancak biz bu geçiş döneminden çok önce bunun şokuyla karşı karşıya kalmış durumdayız. Suyun içilebilirliğini şu an bilemeyeceğim, ama yaz sezonunda sular kötüydü. Kahvehanelerimizde ilan asılmıştı, gübreliklerin kaldırılmasıyla ilgili. Sularımızda kolibasili çıkmış. Meralardaki gübrelikleri bahane ettiler, ancak ben buna inanmıyorum. Alanyurt'un kanalizasyon suları bizim ovamıza, deremize karışıyor. Tokuş köyünün kanalizasyon suyu hendekle direk pompanın dibine geliyor. 1-2 gübreliği bahane edip, bir kağıt asıp bu işi savuşturmak istiyorlar. Aslında bu işin sorumlularının görevlerini yerine getirmediklerine inanıyorum. Şu an içme suyunu kullanamıyoruz. İçme sularımızı dışarıdan satın alıyoruz. Çeşmeden akan suyu diğer ihtiyaçlarımızda harcıyoruz" dedi.

Bin liralık faturayı yeni ödediğini ifade eden Salih Çavdar da, "Bana yüksek bir fatura geldi, ödedim. Şimdi ise 438 liralık fatura geldi. Bunu ödemeye maddi durumum yok" diye konuştu.

İçme Suyu Birliği'ne katıldıktan sonra suların tonunun 1 lira olduğunu belirten Hasan Doğan ise, "Bu süreden beri fatura ödemiyorum ve mahkemelik olduk. Avukattan sürekli kağıt geliyor. Ne olursa olsun artık ödemeyeceğim" dedi. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com