Suç duyusunda bulundular

Suç duyusunda bulundular
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) bir gurup öğrenci, yeni kayıt ve kayıt yenilemelerde 'İletişim ücreti' adı altında 30 liralık bir ödeme talep edildiğini ileri sürerek, Valiliğe suç duyurusunda bulundu.

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) bir gurup öğrenci, yeni kayıt ve kayıt yenilemelerde 'İletişim ücreti' adı altında 30 liralık bir ödeme talep edildiğini ileri sürerek, Valiliğe suç duyurusunda bulundu.

AKÜ Fizik Bölümü 3. sınıf öğrencisi Mazhar Uzbek ve beraberindeki öğrenciler, arkadaşlarından topladıkları suç duyurusu dilekçelerini Valilik Yazı İşleri Müdürü Mehmet Kaval'a verdi. Öğrenciler şikayetlerini sözlü olarak da Kaval'a iletti. Müdür Kaval, öğrencilerin suç duyurusunu değerlendireceklerini söyledi. Dilekçeyi ilgili vali yardımcısına ileteceklerini dile getiren Kaval, gerekli soruşturmanın yapılacağını ve konunun takipçisi olacaklarını kaydetti. Kaval, gelişmeleri AKÜ Fizik Bölümü 3. sınıf öğrencisi Mazhar Uzbek'e bildireceklerini söyledi.
Daha sonra Anıtpark önüne geçen öğrenciler basın açıklaması yaptı. Burada konuşan Mazhar Uzbek, üniversite bu ödemenin yapılması ara sınıfta okuyan ve yeni döneme ait ders kayıt işlemi yapması gereken öğrenciler için zorunlu tutulduğunu ileri sürdü.
Uzbek, yasal çerçevede belirlenen harç ücretleri dışında talep edilen 30 TL 'İletişim Ücreti'nin anlaşmalı banka aracılığıyla ilgili hesap numarasına yatırılmadığı takdirde, AKÜ Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinde yer alan internet ders kayıt formu aktif olmadığını ve öğrencilerin ders kayıt ekranına ulaşamadıklarını söyledi. Uzbek, adı geçen 'İletişim Ücreti'nin Afyon Eğitim Sağlık ve Bilimsel Araştırma Vakfı İktisadi İşletmesi adlı hesaba yatırılması bu ücretin yatırılmaması durumunda 'Ders kayıt işleminin geçersiz olacağı' ibaresinin ilgili ekran görüntülerinde de görüldüğünü bildirdi.
İletişim bedeli adı altında talep edilen 30 liralık ücretin mevzuat dayanaklarına uygun olmadığını belirten Uzbek, Anayasa Mahkemesi ile İnsan Hakları Mahkemeleri tarafından da toplanan bu paralar yasal olmadığını bildirdi.
Öğrenciler basın açıklamasını yaptıktan sonra dağıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com