Suça itilen çocukların durumu

Suça itilen çocukların durumu
YURTAYDER FEDERASYONU GENEL BAŞKANI ÜNAL YILMAZ, SUÇA KARIŞMIŞ, SUÇ MAĞDURU VEYA İSTİSMARA UĞRAMIŞ ÇOCUKLARIN ZORLA YETİŞTİRME YURTLARINA GÖNDERİLMESİNİN YANLIŞ OLDUĞUNU SÖYLEDİ

YURTAYDER FEDERASYONU GENEL BAŞKANI ÜNAL YILMAZ, SUÇA KARIŞMIŞ, SUÇ MAĞDURU VEYA İSTİSMARA UĞRAMIŞ ÇOCUKLARIN ZORLA YETİŞTİRME YURTLARINA GÖNDERİLMESİNİN YANLIŞ OLDUĞUNU SÖYLEDİ


Yetiştirme Yurtlarından Ayrılanlar Kültür ve Dayanışma Derneği (YURTAYDER) Federasyonu Genel Başkanı Ünal Yılmaz, suça karışmış, suç mağduru veya istismara uğramış çocukların zorla yetiştirme yurtlarına gönderilmesi ile bu yurtlarda kalan çocuklara haksızlık edildiğini söyledi.
YURTAYDER Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz, dernek binasında yaptığı basın toplantısında, yetiştirme yurtlarında kalan ve burada yetişen kişilere karşı son zamanlarda bir önyargı oluştuğunu ifade etti. Bu önyargının çürütülmesi gerektiğini kaydeden Yılmaz, yetiştirme yurtlarına karşı önyargı oluşmasının nedeninin 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu ile yurtlara getirilen çocuklardan kaynaklandığını ileri sürdü. 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamındaki çocuklar için bir rehabilitasyon merkezi açılması gerektiğini belirten Yılmaz, 'Rehabilitasyon merkezi olmayınca suç işlemiş çocuklar yetiştirme yurtlarına getiriliyor. Burada da 5395 sayılı kanun ile getirilen çocukların ahlaki durumu hala devam ediyor. Yurttan kaçıyor, dışarıda da, 'Ben yurtta kalan bir çocuğum' diyor. Sonra insanların kafasında yurtlarda kalan çocuklarla ilgili bir soru işareti beliriyor' dedi.
Suç işlemiş, suç mağduru ya da istismara uğramış çocukların yurtlarla bir alakasının olmadığını kaydeden Yılmaz, 'Fakat devlet, 5395 sayılı yasa ile koruma altına aldığı çocuğu koyacak yer bulamayınca muhtaç çocuklar için kurulan yetiştirme yurtlarına konuyor. Bu karar yanlıştır. 5395 sayılı kanunun ayrılması gerekir. Çünkü 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamına giren çocukların ilk durağı rehabilitasyon merkezidir. Ara istasyon dediğimiz rehabilite edildikten sonra yetiştirme yurtlarına verilmesi gerekir. Ama bu yapılmıyor' diye konuştu.
Yılmaz, Afyonkarahisar'da suça itilmiş, suç mağduru ya da istismara uğrayarak yetiştirme yurtlarına getirilen çocuk sayısının yaklaşık 20 olduğunu sözlerine ekledi.
Basın toplantısında derneğin yönetim kurulu üyeleri Şeref Gerçekçi ile Tevfik Akdeniz de yer aldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com