Suça sürüklenen çocuklar okullu oldu, suç oranları azaldı

Suça sürüklenen çocuklar  okullu oldu, suç oranları azaldı
Kütahya'da, Cumhuriyet Başsavcılığı öncülüğünde yürütülen proje kapsamında risk altındaki ve suça sürüklenmiş çocuklara meslek edindirme kursları verilerek, bazı suçlarda yüzde 50'yi aşkın azalma kaydedildi.
Kütahya'da, Cumhuriyet Başsavcılığı öncülüğünde yürütülen proje kapsamında risk altındaki ve suça sürüklenmiş çocuklara meslek edindirme kursları verilerek, bazı suçlarda yüzde 50'yi aşkın azalma kaydedildi. 
     Proje koordinatörü ve çocuk suçlarıyla ilgili Kütahya Cumhuriyet Savcısı Mehmet Boğa, AA muhabirine, yaklaşık üç yıl önce yürüttükleri saha çalışmalarıyla suça sürüklenebilecek ve risk altındaki çocukların, meslek öğretilerek olumsuz ortam ve alışkanlıklardan uzaklaştırılıp topluma yararlı bireyler haline getirilebileceğini belirlediklerini söyledi. 
     Bu tespit doğrultusunda Cumhuriyet Başsavcılığı öncülüğünde Kütahya Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Çocuk ve Gençlik Merkezi Müdürlüğü'nün destekleriyle ''Mutlu Bir Toplum İçin Birlik Projesi'' hazırlandığını bildiren Boğa, şöyle devam etti: 
     ''Alman yazar Hans Zulliger'in belirttiği gibi çevresel koşullar, bir çocuğun hırsız olarak yetişmesine yol açabilir ama yine aynı çevresel koşullar, hırsız bir çocuğu bu kötü huydan vazgeçirebilir. Suç üreten çarklar durdurulabildiği zaman bir kez suç işleyenlerin bir daha suç işlemeleri önlenebilir. Bu tespitler doğrultusunda suç işleyen ya da işlemeye meyilli çocukları topluma yararlı bireyler haline dönüştürüp en iyi eğitimin iş eğitimi olduğu temel prensibini göz önüne alarak projeyi oluşturup hazırlık sürecinde yaklaşık iki yıl çalıştık. Daha sonra belirlediğimiz çocuklara mesleki eğitim vermeye başladık.'' 
     
     -Ustalık belgesi alıp iş yeri açabilecekler- 
     
     Boğa, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Kütahya Müdürlüğü, Kütahya Mesleki Eğitim Merkezi ve psikologlardan yardım alarak, projenin ilk somut çalışmasını geçen yıl kasım ayında meslek edindirme kursları başlatmak suretiyle gerçekleştirdiklerini anlattı. 
     Kursların ikinci aşamasının 13 Mayıs'ta başladığı bilgisini veren Boğa, ''Projeyi iki yıl sürdürmeyi amaçlıyoruz. İki yıllık eğitim sonunda çocuklarımızı bırakmayacağız. Çıraklık belgelerini alacak çocuklarımıza iki veya üç yıl daha eğitim vererek, ustalık belgesi sahibi yapacağız. Böylelikle çocuklarımız ustalık belgeleriyle kendi başlarına iş yapabilme ve iş yeri açabilme kapasitesine sahip olacak'' dedi. 
     Boğa, proje çalışmalarına ilişkin elde ettikleri ilk sonuçların, projenin yerinde ve yararlı olduğunu gösterdiğini dile getirdi. 
     Çocukların azimle kurslara devam ettiğini bildiren Boğa, ''Bu çalışmalara başladığımız andan itibaren belli suçlarda yüzde 50'nin üzerinde azalma oldu. Proje, Türkiye genelinde uygulandığında birinci yıl sonunda yüzde 30, ikinci yıl sonunda da yüzde 40 oranında çocukların karıştığı bazı suçlarda azalma olacağına inanıyorum'' diye konuştu. 
     Boğa, sadece suç işleyen çocukların değil, mağdur veya herhangi bir suça bulaşmamış risk altındakilerin de projeden yararlandırıldığını, böylece çocukların suç işleyen değil, üreten kişiler haline geleceğine inandığını sözlerine ekledi. 
     Elektrik branşında kurs veren Mesleki Eğitim Merkezi Elektrik Öğretmeni Halil Koyun da hem teorik hem de pratik eğitim verdiklerini ve çocukların gayet istekli şekilde kurslara devam ettiğini belirtti. 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com