Suçladığı İsrail'i ödüllendirdi

Suçladığı İsrail'i ödüllendirdi
AB, barışı tehdit etmekle suçladığı İsrail'i ticari imtiyazlarla ödüllendirdi.
Avrupa Birliği, iki ay kadar önce yerleşim yeri faaliyetleriyle barışı tehdit etmekle suçladığı İsrail'i ticari imtiyazlarla ve yeni işbirlikleriyle ödüllendirdi.
 
Brüksel'de İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Kıbrıs Rum kesimi Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli ve AB Komisyonu'nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu Üyesi Stefan Füle'nin katılımıyla toplanan İsrail-AB Ortaklık Konseyi'nde tarımdan bilime, enerji ve ulaşıma kadar 60 alanda yakın işbirliği kararı alındı.
 
Diplomatik kaynaklar, toplantıda normalde AB tarafını temsil etmesi gereken AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın İsrail'in gayrımeşru yerleşim faaliyetlerinden rahatsızlığı nedeniyle yerine Rum bakanı gönderdiğini belirtti.
 
Ashton, geçen ay yaptığı açıklamada, İsrail'in işgal altında tuttuğu Filistin topraklarındaki yerleşim faaliyetlerinin iki devletli çözümü tehdit ettiğini belirtmişti.
 
AB dışişleri bakanlarının Ortadoğu barışına ilişkin Mayıs ayında aldıkları kararda ise "İsrail'in Filistin topraklarındaki yerleşim faaliyetlerinin uluslararası hukuka aykırı olduğu ve Kudüs dahil 1967 sınırlarında tarafların karşılıklı rızasına dayanmayan hiçbir değişikliğin tanınmayacağı" vurgulanmıştı. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com