Suçlamaların odağındaki isim konuştu!

Suçlamaların odağındaki isim konuştu!
İçişleri eski Bakanı Mehmet Ağar, İstanbul'da basın mensuplarının karşısına çıktı.

Eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür'ün ifadesiyle 'faili meçhul cinayetler' soruşturmasının odağına yerleşen Mehmet Ağar, İstanbul'da basın toplantısı düzenledi.

Eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür'ün ifadesiyle 'faili meçhul cinayetler' soruşturmasının odağına yerleşen Mehmet Ağar, İstanbul'da basın toplantısı düzenledi. Ağar, hayal bile edilemeyecek isnatlar söz konusu olunca konuşmaya karar verdiğini belirterek, "Biz tarihin o sürecinde üzerimize düşmüş olanı, bütün iyi niyetimizle yapmanın gayreti içinde olduk. Kusurumuz olursa bilerek değildir, hizmet kusurlarıdır. Kusurlarımız olmuştur, suçumuz olmamıştır. Ben de çok konuşmak istiyorum, içim dolu ama bu süreç buna mani teşkil ediyor" dedi.

Malta Köşkü'nde düzenlediği toplantıda konuşan Ağar, şartların daha iyi olabileceği, silahların hiç olmadığı, can kayıplarının hiç olmadığı bir Türkiye'ye kavuşmanın umudu içinde olduğunu söyledi. Ağar, "Bir dönemde Emniyet Genel Müdürlüğü gibi, çocuk yaştan beri hayal ettiğim bir makamda, devlete ve millete hizmet etmek bana da nasip olmuştu. Elbette ki kamu görevinde insanlar hem adli, hem idari makamlara hesap vermek durumundadır. Önce Allah'a, sonra kendi vicdanına ve tarihe karşı sorumludur. Bütün bu sorumlulukların şuuru içinde görev yaptığım konusunda vicdani kanaatim bir kez daha bu teraziyi kendi vicdanımda tarttım. Şükürler olsun kanaatlerimde değişim olmadı" dedi.

Yaklaşık 15 yıldır devletin dışında olduğuna dikkat çeken Mehmet Ağar, "Bütün bu zaman zarfında söylenenlerde bir farklılık yok. Bütün bunların hepsi, meclis soruşturması dahil olmak üzere, geçmeyen bir kanal kalmamıştır. Tüm bu kanallar da en ince ayrıntılarına kadar araştırılmıştır. Türkiye'de hepimizin adalete ve orada görev yapan insanların adaletine inanmamız lazım. Aksi halde kaos olur" diye konuştu.

Ağar, şahsıyla ilgili ortaya atılan iddiaları hatırlatarak, "Konusu yargıda olan bir meselenin tartışılmaması gerekirken kimsenin buna dikkat ettiğini görmemiz mümkün değil. Bunları sineye çeke çeke yolumuza devam ediyoruz. Son dönemde sürekli olarak aynı ağızdan çıkan meseleler içinde parasal bir takım ithamlar söz konusu olunca, hayal bile edilemeyecek isnatlar söz konusu olunca ailemle birlikte bir şeyler söylemek kararı içinde olduk" ifadelerini kullandı.

Meclis soruşturmasında olağan üstü araştırmalar yapıldığına dikkat çeken Mehmet Ağar, tüm detayların en ince ayrıntısına kadar incelendiğini söyledi. Ağar, "Bunların hepsi çok şükür aklanarak geçilmiş ve aşılmıştır. Bir sabah tek imzayla şahsi onayımla kumarhaneleri kapatan insanım. Dikkat ettiğim mesele, son derece dikkatli yaşamaktır. Eğer gerçek olmuş olsaydı, bizim 35 yaşında meslekten ayrılmış olmamız gerekirdi. Devlet bu kadar sahipsiz değil, devlet bir kişi değil. Kuralları, kaideleri var ama bunu anlayabilmemiz mümkün değil. Bütün bu sıkıntılar içinde sağlıkları bozulan, geçim sıkıntıları içinde olan, bu hizmette görev yapmış arkadaşlar var. Terörle mücadele kolay ve basit bir konu değil. Verilen mücadeleler Türkiye'ye silah zoruyla hiçbir şeyin kabul ettirilemeyeceğinin ispatlandığı dönemlerdir. Buradaki en önemli güç milletin ta kendisi ve ayrılmama iradesidir" açıklamasında bulundu.

Günün şartlarıyla bugünün, bugünün şartlarıyla da dünün değerlendirilemeyeceğini belirten Ağar, şunları söyledi:

"Bugün gelinen noktada güzergahın açık olduğu görülmektedir. Herkes üstüne düşeni yaptığı takdirde çok uzak olmayan bir gelecekte Türkiye hak ettiği büyüklüğe kavuşacaktır.

Biz tarihin o sürecinde üzerimize düşmüş olanı, bütün iyi niyetimizle yapmanın gayreti içinde olduk. Kusurumuz olursa bilerek değildir, hizmet kusurlarıdır. Kamuda kimse kimseye kanunsuz emir veremez. Ortaya çıkan bu noktada mesele yüksek yargıda devam eden yargılama sürecimizi olumsuz etkilemeye yönelik, ayrıca terör ve organize suç faaliyetleriyle meşgul kitlelere hedef göstermektir. Allahın verdiği ömür kadar yaşarız. Kader ve çizgiyi tayin eden Allah'tır, tedbir bizdendir. Benim devletim dışında güveneceğin hiçbir kurum yoktur. Milletin dışında da güveneceğim hiçbir şey yoktur. Temel güvencem inancımdır, kendimdir. Büyük bir gayret içinde çalışmalar yapılmıştır. Tüm bu çalışmaların içerisinde elbette ki her konu her zaman araştırılır. Ortaya çıkan süreç de devam etmektedir. Çok dikkatim içinde olan bir meseleyi, küçük yaşlarımdan beri dikkat ettim ki, özellikle adli makamlarda en üste kadar geldim. Vasiyetim, tıpkı babam gibi, mezarıma "Elazığlı Emniyet Müdürü Mehmet Ağar" yazılması. Hayattan başka beklentim yok. Hiçbir ayırıma tabi olmaksızın bütün insanlarımıza yüreğimizi açmışız, erbabı namus, devletle bir problemi olmayan bir düşünceyle herkesin derdine derman olmaya çalıştık. Kusurlarımız olmuştur, suçumuz olmamıştır. Ben suç ve suçluyla mücadeleye şartlanmış bir yapı içinde yetiştim. Türkiye'de devam eden bir yargı süreci vardır. Resmi makamlarla her türlü bilgiyi paylaşıyorum. Ben de çok konuşmak istiyorum, içim dolu ama bu süreç buna mani teşkil ediyor. Soru almayacağım."

(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com