Sucul Canlılar Müzesi kurulacak

Sucul Canlılar Müzesi kurulacak
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ile Süleyman Demirel Üniversitesi Su Enstitüsü, Türkiye'de alanındaki ilk bilim müzesi olacak Sucul Canlılar Müzesinin kurulması için protokol imzaladı

ANKARA (AA) - HÜSEYİN GAZİ KAYKI - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ile Süleyman Demirel Üniversitesi Su Enstitüsü, Türkiye'de alanındaki ilk bilim müzesi olacak Sucul Canlılar Müzesinin kurulması için protokol imzaladı.

Müzede sergilenecek materyaller ile Türkiye için değerli bir ulusal biyolojik gen bankası ve veri tabanı oluşturulacak. Ayrıca araştırmalardan elde edilen verilerin, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından çalışmaları yürütülen Ulusal Su Bilgi Sistemi'ne entegrasyonu sağlanarak ülke biliminin hizmetine sunulacak.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, "Türkiye Sucul Canlılar Müzesi Kurulmasına İlişkin İşbirliği Protokolü", Su Yönetimi Genel Müdürü Cumali Kınacı ile Süleyman Demirel Üniversitesi Su Enstitüsü Müdürü İbrahim Diler tarafından imzalandı.

Türkiye'nin bu alandaki ilk bilim müzesi olan Sucul Canlılar Müzesi, Su Yönetimi Genel Müdürlüğünün proje ve çalışmalarından elde edilecek sucul canlı numuneleri ile diğer kurum ve kuruluşların katkılarıyla zenginleştirilecek. Müze tüm araştırmacılara açık olacak.

Süleyman Demirel Üniversitesi Su Enstitüsü bünyesinde kurulacak müzede, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek veya yaptırılacak çalışmalardan elde edilen sucul fauna ve flora materyalleri sergilenecek.

Müzede sergilenecek materyaller ile Türkiye için değerli bir ulusal biyolojik gen bankası ve veri tabanı da oluşturulacak. Ayrıca araştırmalardan elde edilen verilerin, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından çalışmaları yürütülen Ulusal Su Bilgi Sistemi'ne entegrasyonu sağlanarak ülke biliminin hizmetine sunulacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com