Sudan'da ulusal uzlaşı arayışları

Sudanda ulusal uzlaşı arayışları
Muhalif Partiler İttifakı ve Devrim Cephesi, Sudan yönetimi ile yapılacak diyalog için belirlenen şartlarda anlaştı

HARTUM (AA) - Sudan'da 20 muhalif partinin çatı kuruluşu Muhalif Partiler İttifakı Genel Konseyi ve ayrılıkçı dört silahlı hareketi bünyesinde barındıran Devrim Cephesi, "Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in diyalog çağrısının kabulü için ortaya konulan ortak şartlarda" anlaştıklarını açıkladı.

Konsey üyesi Sadık Yusuf, başkent Hartum'da düzenlediği basın toplantısında, "Konsey, Devrim Cephesi'yle yaptığı görüşmeler sırasında, rejimin diyalog çağrısı üzerine muhalefetin belirlediği şartlarda ve ortak tutum sergileme konusunda anlaştı" dedi.

Yusuf, "Devrim Cephesi ile 'kapsamlı bir barışçıl çözüm için uygun atmosferin oluşturulması, savaşın durması, özgürlüğü kısıtlayan tüm kanunların kaldırılması, herkesin katılımıyla ülkedeki sorunların tartışılacağı anayasa ile ilgili toplantı düzenlenmesi, geçici hükümetin kurulması ve geçiş dönemi sonunda şeffaf seçimler yapılması gerektiği' konusunda anlaştık" diye konuştu.

Yusuf ayrıca Sudan halkının yararını gözeten siyasi çözüm için Devrim Cephesi'yle sürekli iletişim içinde olacaklarını ifade etti.

- Arap Baas Partisi anlaşmaya itiraz etti

Öte yandan Konsey'de yer alan partilerden Arap Baas Partisi Temsilcisi Muhammed Dıyaeddin, yaptığı basın açıklamasında, partisinin Konsey ve Devrim Cephesi arasındaki bu anlaşmanın tarafı olmadığını, anlaşmanın ayrıntıları hakkında bilgilerinin bulunmadığını belirtti.

Dıyaeddin, "Devrim Cephesi'yle anlaşmaya karşı değiliz ancak anlaşma tüm partilerin katılımıyla düzenlenen bir toplantıda yapılmadı. Bu nedenle prosedür gereği bu duruma karşı çıkıyoruz" ifadesini kullandı.

Sudan Devlet Başkanı Beşir, ocak ayında, "İç savaşın durdurulması ve barışın sağlanması, özgür siyasi toplum oluşturulması, yoksullukla mücadele ve milli kimliğin güçlendirilmesi" gibi dört ana başlığın öne çıktığı reform planını açıklayarak, muhalif partilere diyalog çağrısında bulunmuştu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com