Süheyl Batum: "İlk dört maddenin güvencesi biziz"

Süheyl Batum: "İlk dört maddenin güvencesi biziz"
Süheyl Batum, "CHP, Anayasa'nın ilk 4 maddesinin değişmezliğini güvence altına alacak bir partidir. Sakın bir endişeniz olmasın" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, "CHP, Anayasa'nın ilk 4 maddesinin değişmezliğini güvence altına alacak bir partidir. Sakın bir endişeniz olmasın" dedi.

CHP Eskişehir milletvekili Süheyl Batum, partisinin Çorum il başkanlığı tarafından Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Cumhuriyetimizin 88. kuruluş yılında şehitlerimize saygı" konulu konferansa katıldı.

CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, CHP Çorum İl Başkanı Yıldız Bek, CHP Çorum Merkez İlçe Başkanı Ahmet Kayış ve partililerin katılımıyla gerçekleşen programda konuşan Batun, hükümete yüklendi. Konuşmasında geçtiğimiz aylarda basına sızan MİT-PKK görüşmesine de değinen Batum, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve dönemin Mit Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş'i sert bir dille eleştirdi. Anayasa çalışmalarına da değinen Batum, Anayasa'da ilk 4 maddenin değiştirilmeyeceğini belirtti. Cumhuriyetin çok büyük
fedakarlıklarla kurulduğunu belirten Batum, Cumhuriyetin yakılmasına yıkılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Türkiye'de bir takım kötü şeyler olduğunu belirten Batum, bunlara karşı koyabilmek için Türkiye Cumhuriyetini kuran partinin fertleri olarak bir takım şeylerin tespitinin yapılması gerektiğini belirtti. 12 Eylül 1980'nin göstere göstere geldiğini dile getiren Batum, siyasetçilerin 12 Eylül'ü engelleme adına hiçbir şey yapamadıklarına dikkat çekti. O dönemde sağ-sol diye ayrılan gençler birbirini öldürdüğünü, Kahramanmaraş, Çorum olaylarının yaşandığını hatırlatan Batum, o dönemde sadece 12 Eylül'ün oluşuyla ilgilenildiğini, öncesinde neler planladığını, kimin planladığının sorgulanamadığının altını çizdi.

Cumhuriyetin 88. yılında da birileri benzer oyunları yine oynadığını anlatan Batum, "Silahlar farklı, aktörler farklı. Bugün o gün ki aktörlerin yerine şöyle yan yana yürüdüğünü söylemediğimiz, bir omuzun yan düştüğünü söylediğimiz, görünüşte ekrandan okuyan ve görünüşte bazen milliyetçi, bazen ırkçı, bazen ırkçı değil, bazen İsrailci, bazen İsrailci değil görünen, bazen dinci, bazen iyi gözüken ama bir tek şeyi garanti olan hiçbir şeyi bilmediği Türkiye Cumhuriyetinin bugüne kadar geldiği en başarısız,en beceriksiz olduğu belli olan Recep tayip Erdoğan. Aktörler farklı. 12 Eylül'de farklı. Ama bu oyunu oynatan kişi hep aynı Amerika Birleşik Devletleri" diye konuştu.

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde 24 askerin şehit edildiği hain saldırı ve MİT-PKK görüşmesi ile ilgilide açıklamada bulunan bulunan CHP milletvekili Batum, "24 askerimiz şehit ediliyor. Efendim Suriye yaptı bunu. Haddini bildirmek lazım. Cumhurbaşkanı ne diyordu "Habur'da güzel şeyler oluyor, güzel günler bekliyor" diyen Cumhurbaşkanı bugün "intikam zamanı gelmiştir" diyor. Sadece olaya bakarsak 24 kişiyi öldürdüler intikam alınacak. Bir şey okuyacağım. Dünyanın hiçbir yerinde yok. Recep Tayip Erdoğan'ın Cumhuriyetin 88. yılında yaptığı şey. Dünyanın insaflı, ahlaklı yöneticilerin ülkesinde yapılmayacak bir şey. Oslo denilen yerde PKK'nın yöneticileri ile 2 kişi çağrılıyor toplantı yapılıyor" dedi.

Dönemin MİT Müsteşar yardımcısı Afet Güneş'in o görüşmede Reşadiye saldırısı ile ilgili açıklamalarını da sert bir dille eleştiren Batum, "Reşadiye. Hatırlıyor musunuz? 7 askerimizin uzaktan kumanda ile öldürüldüğü. Hani Bülent Arınç'ın bunu PKK yapmaz. Ergenekon, asker yapmıştır yaptığı dediği olay. Afet Güneş, 'Ya insaf. Orda yerleşik bir kadro değil, böyle birden bire aşka gelip eylem yaptınız. Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Aşka gelip eylem yapmayı arkadaşımıza söylediniz. Akşam aşka gelip dağıttın deriz. Afet Güneş denilen MİT Müsteşar yardımcısı PKK militanlarına Reşadiye'de aşka geldiniz diyor. Bu ülkenin bakanı da bunu Ergenekon yapmıştır diyor. Bu ülkenin Başbakanı da, bunları söyleyen şerefsizdir namussuzdur' diyor. Şimdi bugün veya 6 ay sonra, veya 1 yıl sonra bu 24 tane pırıl pırıl gençlerimizin katledildiğini bir yerde okuyup da "biz onu biliyorduk, Çukurca'da aşka geldiniz 24 kişiyi katlettiniz" demeyeceği, Başbakan'ın böyle bir adamı gönderip sonra onu İçişleri Bakanlığı Müsteşar yardımcısı yapmayacağı ne malum. Böyle bir adama Cumhuriyetin 88. yılında güvenebilirmiyiz? CHP olarak, gençlerimizi bu şekilde öldürenlerden hesabını soracağız" şeklinde konuşmasını sürdürdü.
Türk toplumunun el birliğiyle daha aşağı gitmesine izin vermeyeceklerini dile getiren Batum, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin bilgi verdiği konuşmasında şunları kaydetti:

"Anayasa çalışmaları sürüyor. Birinciliği önceliğimiz şu. Cumhuriyet bir erdemdir. Bizde o erdemin erdemli insanlar olarak o erdemi sağlayacak hukuksal güvenceleri bu anayasaya yerleştireceğiz. Eğer yerleştiremezsek bu cumhuriyeti kaybederiz. Kaybetmek istiyorsak bu oyuna ABD'nin bir tarafta oynattığı siyasetçilerinde katıldığı bu sisteme eğer izin vereceksek hep beraber evimize gidip uyuyacağız. Ama bize bu yakışmaz dersek el ele mücadele vereceğiz.

AKP ile Anayasa yapıyoruz. Hepsi değerli arkadaşlar. Geleceğimiz için burada yapalım da sonra 330 milletvekilim istediğine el kaldırırlar. Bizler hep beraber dedik ki bu anayasada hep beraber 4 parti ittifakla karar verecek. Eğer olmazsa anayasa yapılamaz. Birde şu var. Yazdın yaptı sonra götürdü oraya ABD böyle olmaz derse, bu ileriki komisyonlarda genel kurulda da hiçbir değişikliği bir parti yapamaz dedik. Bu güvenceyi getirmeye çalıştık. Cumhuriyet hukuksal güvence demekmiş.

CHP, Anayasa'nın ilk 4 maddesinin değişmezliğini güvence altına alacak bir partidir. Sakın bir endişeniz olmasın. Acaba Amerika Birleşik Devletlerinin vereceği bir takım parıltılı şeylerin zevkine katılıp ilk 4 maddeyi reddedebilirler mi? Hiç düşünmeyin. CHP, bütün arkadaşlarıyla, ilkeleriyle, geçmişiyle, kurucularıyla, bugünüyle ilk 4 maddeyi bu Anayasada tutmakla kalmayacak o 4 maddeyi pekiştiren bütün maddeleri de o dil günler bekliyor" diyen Cumhurbaşkanı bugün "İlk dört maddenin gerçeklilikle süreklilik kazanması için oluşturacaktır. Buna net olarak inanın.

CHP olarak özerklik diye bizlere birilerinin uydurduğu demokratik özerkliği kabul etmeyeceğiz. Türk, Kürt, Alevi, Sünni bu Cumhuriyette eşit bireyler altında yaşamalarını güvence altına alacağız. O demokratik özerkliği kabul etmeyeceğiz. Kimseye ettirmeyeceğiz." 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com