Suikast polis teşkilatının işi

Suikast polis teşkilatının işi
Eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin, Ergenekon davasının duruşmasında, suçlandığı bir suikast planını, "polis teşkilatının işi" diye niteleyerek reddetti. Şahin, kendisini "DHKP/C lideri Dursun Karataş'ın eşini operasyonda ben öldürdüm. Ş

'İrtica ile Mücadele Eylem Planı" ve birinci "Ergenekon" davalarının ikinci "Ergenekon" davasıyla birleştirilmesinin ardından, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 61'i tutuklu 256 sanıklı davanın 179. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmada, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbharim Şahin'in savunması dinlendi. Sivas'ta kuyumculuk yapan Minas Durmazgüler adlı kişiye yönelik suikast planı ve bu amaçla İrfan Torun adlı emniyet muhbirine silah vermekle suçlanan Şahin, hiç kimseye silah vermediğini savundu. Davanın sanıkları arasında yer alan İrfan Torun'un ifadelerini reddeden Şahin, eski kurumu Emniyet'e yönelik suçlamalarda bulundu.

"Polisin işi"

İddia edilen suikast planına ilişkin belgeyle ilgili mahkemeye yanıt göndermeyen tek kurumun polis teşkilatı olduğunu ifade eden Şahin, "Suikast belgesi ve yapılan aramada çıktığı iddia edilen belgeler polisin işidir. Polis, bana göre suçludur. Çünkü Adli Tıp Kurumu'ndan gelen yazıda, belgedeki yazının bana ait olmadığını söylüyor. Diğer kurumlar da aynı cevabı verdi. Ancak polis, 4 yıldır hala 'araştırıyoruz' diyor. Kusura bakmasınlar, Organize Şuçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden 3 amiri göndermekle, 700 polisi başka tarafa tayin etmekle bu işleri temizleyemez ve toplumun gazını alamazsınız" dedi.

"Ben de çok iyi bir insan değilim"

Sanık İrfan Torun ile 2008 yılında irtibatını kestiğini dile getiren Şahin, şöyle devam etti:

"Bana Sivas emniyetindeki bazı polisler 'abi İrfan ile görüşme' dediler. Nedenini sordum, daha önce Fetullah Gülen ile İzmir'de bir konuşmam nedeniyle davalık olmuştuk. Meğerse bu İrfan, Sivas emniyetinde haber elemanıymış. Bu dava nedeniyle polis içindeki Fethullah Hoca'ya bağlı grup, bana düşmanlık yapıyormuş. Ancak bu düşmanlığı Fethullah Gülen mi yapıyor ona bağlı olanlar mı yapıyor veya kullanıyorlar mı? Onu tam olarak bilmiyorum. Ancak bunların dinler arası diyalog diye bir şey çıkarmışlar. Böyle bir şey olamaz. Tek kutsal kitap Kur'an'dır. Yeryüzünde tek din İslam'dır. Dinlerarası diyalog kitabı yazıyorsun, baskısını da siyonistlere yaptırıyorsun, bu nasıl Müslümanlık. Bu uygulama, insanı şirke götürür, kafir bile yapar. Evet kabul ediyorum. Ben de çok iyi bir insan değilim, günahlarım olabilir."

"Dursun Karataş'ın karısını öldürdüm"

Şahin, sanık İrfan Torun'un kendisine iftira attığını öne sürerek, "İrfan ile irtibatımı koparttıktan sonra bir komplo sonucu tutuklandım. 4 yıldır tutukluyum. 30 yıl terörle mücadele ettim. DHKP/C lideri Dursun Karataş'ın eşini operasyonda ben öldürdüm. Şimdi terörden tutukluyum" diye konuştu.

Duruşmaya, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, CHP Milletvekili Mustafa Balbay, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin, gazeteci Tuncay Özkan, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin'in de aralarında bulunduğu 42 tutuklu sanık katıldı.

İlker Başbuğ duruşmaya gelmedi

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, CHP Zonguldak Milletvekili ve Başkent Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, emekli Orgeneral Hasan Iğsız, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, emekli Albay Dursun Çiçek ve Sedat Peker'in de aralarında bulunduğu 14 tutuklu sanık ile duruşmalardan men cezası verilen tutuklu sanıklar İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, Osman Yıldırım, Hikmet Çiçek, Semih Tufan Gülaltay ve Mehmet Zekeriya Öztürk katılmadı.

"Odatv" davası kapsamında tutuklu yargılanan bu davanın tutuksuz sanığı Yalçın Küçük'ün de aralarında bulunduğu 3 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.

Sanık İbrahim Şahin'in savunmasıyla devam eden duruşmaya, CHP'li milletvekilleri Alaattin Yüksel ile Mustafa Moroğlu izleyici olarak katıldı.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com