Suikastteki Derin İz! Kürt Aydınları Tehdit Etmişlerdi

Suikastteki Derin İz! Kürt Aydınları Tehdit Etmişlerdi
İbrahim Tatlıses suikastını PKK'nın uzantısı TAK üstlendi. Örgüt sanatçıyı Kürtler'e ihanetle suçladı. Ardından Kürt aydınlara da gözdağı verdi...

İbrahim Tatlıses'e yönelik silahlı saldırıyı PKK'nın şehir uzantısı olarak bilinen Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) üstlendi. Örgütün internet sitesinde "İstanbul'da İbrahim Tatlıses Eylemi!" başlığı ile yer alan duyuruda "13 Mart 2011 tarihinde İstanbul Maslak'ta gerçekleşen ve İbrahim Tatlıses'in yaralanması ile sonuçlanan eylem tarafımızca planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Kürt halkına ihanet eden sanatçı ve aydınlarıda son kez uyarıyoruz. Gerekeni de yapmaktan çekinmeyeceğiz. Eylemlerimiz şiddetlenerek artacaktır" denildi. Mesajın sonunda 'Biji Serok Apo' ifadesi yer aldı.

PKK şifa dilemişti

PKK'nın taşeronu olan TAK'm bu açıklaması önceki gün Tatlıses'i biz vurmadık' diyen PKK'ya çevirdi. Örgütün üst yapılanması olan KCK, Tatlıses'e yönelik saldırıyı kınadığını ve eylemi kendilerinin gerçekleştirmediğini açıklamıştı. Açıklamada "Saldırıyı ve saldırıyı yapanları nefretle kınıyor, değerli sanatçı İbrahim Tatlıses'e acil şifalar diliyoruz. Tatlıses Kürt halkının özgürlük davasına ve özgürlük hareketine hep saygılı davranmayı bilmiştir. Hareket olarak İbrahim Tatlıses' ten rahatsız olma gibi bir durumumuz söz konusu olmamıştır. Bu nedenle hareketimiz ve hareketimizin yörüngesinde hareket eden herhangi bir birimin Tatlıses'e karşı herhangi bir saldırıyı düşünmesi ve yapması asla mümkün değildir" denilmişti. Taksim'de 31 Ekim 2010'da gerçekleşen ve bir kişinin ölümü, 15'i polis 32 kişinin yaralanmasına yol açan intihar saldırısını da TAK üstlenmişti.

Taksim ve Halkalı saldırıları

PKK adına kent merkezlerinde eylemler düzenleyen TAK, Taksim saldırısını 'Derweş' kod adlı Vedat Acar'ın kendi inisiyatifi ile yaptığını savunmuştu. TAK açıklamasında eylemin PKK ile bir ilgisinin olmadığını ileri sürmüş ve kendi örgütlerinin bir 'eylemsizlik' kararı olmadığını belirtmişti. Terör örgütü PKK ise sözde ateşkesin bitimine 1 gün kala gerçekleştirilen Taksim saldırısını yapmadığını duyurmuş ancak TAK'm üstlenmesi sonrasında sert bir açıklama yapmıştı. KCK açıklamasında; "TAK örgütünü, halkımızın özgürlük mücadelesine hizmet etmeyen bu tür eylemlere derhal son vermeye çağırıyoruz. Son verilmemesi ve devam etmesi halinde hareketimizin bu girişimlere karşı kesin ve net tavır alarak hesap soracağım bilinmesini istiyoruz" denilmişti. TAK daha önce de, İstanbul Halkalı'da askerleri taşıyan otobüse uzaktan kumandalı bombalı saldırı yapmış ve 5 asker ve 17 yaşındaki bir asker kızını katletmişti. Örgüt ayrıca 16 Temmuz 2005'te Kuşadası'nda turistlerin hedef alındığı saldırılan da üstlenmişti.

Aydınları tehdit ettiler

■ Tatlıses'e suikast iddiasıyla gözlerin üzerine çevrildiği terör örgütü PKK, son dönemde Kürt kökenli sanatçı ve aydınlara yönelik tehditleriyle de gündeme gelmişti. PKK, Almanya'da yaşayan Şivan Perwer'i TRT Şeş'e röportaj verdiği ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile görüştüğü gerekçesiyle geçtiğimiz ay tehdit etmiş, ancak ünlü sanatçı tehditlere boyun eğmemişti. Kamuoyunun yakından tanıdığı Orhan Miroğlu, Mehmet Meti-ner ve Muhsin Kızılkaya gibi Kürt kökenli yazarlar da terör örgütünün son dönemde tehdit ettiği isimler arasında yer almıştı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com