Şükran Köyü'nde Yaşam Başladı

Şükran Köyü'nde Yaşam Başladı
Konya’nın Hüyük ilçesine bağlı Çavuş beldesinde kurulan Sonsuz Şükran Köyü’nün kurucusu Mehmet Taşdiken, sanatçıların köyünde yaşanan en önemli aşamanın burada yerleşimin ve yaşamın başlamış olması olduğunu ifade etti.

KONYA - Konya’nın Hüyük ilçesine bağlı Çavuş beldesinde kurulan Sonsuz Şükran Köyü’nün kurucusu Mehmet Taşdiken, sanatçıların köyünde yaşanan en önemli aşamanın burada yerleşimin ve yaşamın başlamış olması olduğunu ifade etti.

Sonsuz Şükran Köyü Derneği Başkanı Mehmet Taşdiken, geçen yıl kurulan köyde yapılan kerpiç binalara sanatçıların yerleşmeye başladığını belirterek, “Bir taraftan binalar yapıldıkça sanatçı arkadaşlarımız gelip yerleşiyorlar. Bu süreç birkaç sene daha sürecek. Yani köy büyürken bir taraftan da burada yaşayan insanların sayısı artacak. Bu artışla beraber etkinlikler ve yöreye olan faydamız da belirli nispetlerde maksimuma çıkacak” dedi. Bu yıl köye yerleşen bazı sanatçılardan 3-5 ay kalanlar olduğunu da belirten Taşdiken, “Ama şöyle söyleyeyim, bu yaz zaten buraya hep geldiğinizde hanelerde ışık göreceksiniz, önümüzdeki kış itibariyle de burada yaşayan sanatçı arkadaşlarımız olacak” diye konuştu.

KÜLTÜR VE SANAT ALANINDA EĞİTİM ÇALIŞMALARI HIZ KAZANACAK

Şükran Köyü’nde yerleşim ve yaşamın başlamasının ardından bundan sonra en büyük amaçlarının kültür, sanat ve eğitim çalışmalarına hız kazandırmak olduğunu kaydeden Taşdiken, üstün zeka ve yetenekli çocukların eğitiminin ardından Temmuz ayında yeni bir çalışmayı daha bölgede hayata geçireceklerini söyledi. Sonsuz Şükran Köyü Derneği, Selçuk Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü, Konya Mimarlar Odası ile birlikte müşterek olarak 10 günlük ciddi bir etkinliği ortaya koyup eserler ortaya çıkarmayı planladıklarını belirten Taşdiken, “Burada hem eğitim yapacağız, hem de İstanbul’dan sinema alanından yönetmen, oyuncu arkadaşlarımız gelip atölye çalışmalarına katılacaklar. Ağustos ayı itibariyle ise yeni çalışmalarımız olacak. Bütün yaz boyunca bu çalışmalar olacak, bunları planladık. Önümüzdeki yıldan itibaren ise yaz dönemindeki bu eğitim çalışmalarını kış dönemine de aktarmayı planlıyoruz ve giderek ilerleyen bir dönemde, özellikle ve öncelikle yörenin kadınları olmak üzere. Onlara sadece meslek kazandırma değil, uluslararası büyük tasarım atölyeleri ile de birlikte işbirliği yaparak onların üretime bir şeyler katarak para kazanmalarını da temin etmelerini istiyoruz. Ama modern, geleneksel değerlerin üzerine kurulu tasarım objeleri üretmek gibi. Şu anda büyük projemiz bu. İnşallah önümüzdeki yıl onu da devreye koyacağız ve burası aynı zamanda yöre insanına ekonomi kazandıran, kaliteli, nitelikli eserlerin de üretildiği bir alana dönüşecek. Tabi bunlar bir süreç içerisinde, yavaş yavaş olacak şeyler” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com