Sulama göletlerine inceleme

Sulama göletlerine inceleme
Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe Simav ilçesinde yapılan ve bakım onarımı tamamlanmış olan sulama göletlerini inceleyerek çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe Simav ilçesinde yapılan ve bakım onarımı tamamlanmış olan sulama göletlerini inceleyerek çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Kütahya Milletvekilleri Hasan Fehmi Kinay ve İsmail Hakkı Biçer'in de katıldığı inceleme gezisinde ilk olarak Efir Göletinin temeli atıldı. Vali Kocatepe ve beraberindekiler daha sonra Aksaz Göleti, Bogazköy Göleti ve Hisarbey Göletlerinde incelemeler yaparak vatandaşlarla sohbet etti.
 Simav İlçesi Aksaz köyünde 2003 yılında yapılan Sulama Göleti 2009 yılında meydana gelen yoğun yağışlar nedeniyle oluşan sel ile Mansap Şevinde hasarlar meydana gelmiş, Göletin bakım ve onarım çalışmalarına Mayıs ayının başında başlanmış olup bakım ve onarım çalışmaları İl Özel İdaresi makine parkında bulunan araçlar ile yapılmıştır. Simav Aksaz sulama Göleti 71.500 m³ su tutma kapasitesine ve sürekli akar derivasyona sahip olup doldur boşalt sistemi ile 200 dekar tarım arazisine sulama suyu ve 600 adet küçükbaş ve büyükbaş hayvana içme suyu sağlamakta ve Sulama Göleti 9 metre yüksekliğe sahiptir. 
2009 yılı inşaat sezonunun başlaması ile yapımına kaldığı yerden devam edilen Simav Boğazköy Sulama Göletinin de dolu savak inşaatı tamamlanmış olup Gölet 240.000 m³ su depolama kapasitesine sahiptir. Göletin gövde yüksekliği 14 metre olup 48 hektar tarım arazisi sulama suyuna kavuşmuştur. Gölet yaz aylarında oluşabilecek orman yangınlarına müdahalede kullanılabilir olması bakımından da çok önemlidir.
İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından ilimiz merkez ilçe ve diğer ilçelerimize 2009 yılında yapılacak olan sulama göleti ve sulama tesisleriyle toplam 14.293 dekar alan sulaması yapılacaktır.
İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından 2009 yılı yatırım programı kapsamında ilimiz merkez ilçe 1.000 dekar sulama alanı olacak Atikyüreğil Göleti, 500 Dekar Sulama alanı olacak Gümüş Sulama Göleti, 1.520 dekar sulama alanı olacak Çöğürler Yas Yağmurlama Sulama Tesisi, 3.200 dekar sulama alanına sahip olacak Köprüören Yas Yağmurlama Sulama Tesisi, 1.873 dekar sulama alanına sahip olacak İkizhöyük Yas Yağmurlama sulama tesisi ve diğer ilçelerimizden Aslanapa İlçesine 400 dekar sulama alanı olacak Merkez Sulama göleti, Gediz İlçesine 400 dekar sulama alanı olacak Polat His göleti, 830 dekar sulama alanı olacak Gürlek Yüs Sulama Tesisi, 1.220 dekar sulama alanı olacak Yeşilçay Yüs Sulama Tesisi, Tavşanlı İlçesine 600 dekar sulama alanı olacak Ayvalı Göletten Sulama Tesisi, Altıntaş İlçesine 300 dekar sulama alanı olacak Yenikaraağaç Göletten sulama tesisi, Dumlupınar İlçesine 300 dekar sulama alanına olacak Arpalı Göletten Sulama Tesisi, Emet İlçesine 300 dekar sulama alanı olacak İkibaşlı göletten sulama tesisi, Domaniç İlçesine 350 dekar sulama alanı olacak Çamlıca Yüs Sulama Tesisi yapılacak.
2009 Yılı Kalkınma programında olan işler arasında da Aslanapa İlçesi Esen köy ile Gediz ilçesi Kaya Köy yer alıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com