Sulama suyu sorunu Simav'lı seracıyı üretimden soğuttu

Sulama suyu sorunu Simav'lı seracıyı üretimden soğuttu
Kütahya Simav’da sulamada belediyenin içme suyunu kullanan seracıları sürekli artış gösteren maliyetler üretimden iyice soğuttu.

Kütahya Simav’da sulamada belediyenin içme suyunu kullanan seracıları sürekli artış gösteren maliyetler üretimden iyice soğuttu.
Üyelerinin tamamı seracılardan oluşan Simav Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman Keldi, sulamada kullandıkları içme suyunun yerine bölgede daha az maliyetli derin su kuyusu açarak soruna çözüm aradıklarını bildirdi.
Sulama suyu problemine çözüm amacıyla Kütahya İl Özel İdaresinin geçen yıl Eynal Kaplıcaları Bölgesinde Vali Kenan Çiftçi’nin talimatıyla bölgede derin su sondajı yaptırdığını ancak yer altından 120 metre derinlikten çıkan saniyede 3,5 litrelik suyun 400 dekarlık sera alanına yetmediği için kapatıldığını dile getiren Keldi, “Sayın Valimiz Kenan Çiftçi geçen hafta ilçemizi ziyaret etti. Kendisinden seralarımızda kullanacağımız en az 10 litre dolayında soğuk su için sondaj çalışmasını tekrarlamasını talep ettik. Talebimizi değerlendireceğini bildirdi. Şimdi yeni sondaj çalışması için çalışmaların başlamasını heyecanla bekliyoruz” dedi.
Temmuz-2012’ye kadar bölgede kendilerine yetecek saniyede 10 litrelik soğuk su bulunmadığı takdirde 400 dekarlık serada üretime ara vereceklerini ve seraların kapısına kilit vurmaya hazırlandıklarını dile getiren Keldi, “İşin sonuna geldik. Devletimizin bize yardım eli uzatmasını bekliyoruz. Sayın Valimiz Kenan Çiftçi ve Kütahya İl Özel İdaresinin üreticiler olarak bize yaklaşımlarından cesaret alarak Temmuz 2012 ayına kadar seralarda üretime devam etme kararı aldık. Olmadığı takdirde seralarımızın kapısına kilit vuracağız. Anahtarını da yetkililere teslim edeceğiz” dedi.
Simav Eynal Bölgesinde 1992 yılından bu yana jeotermal enerji kullanarak gerçekleştirdikleri üretim de seralarda hormonsuz olarak 5 bin ton civarında domates ile 2 bin ton civarında salatalık üretimi gerçekleştirdiklerini ifade eden Keldi, “Seralarımız ilçemizin en büyük istihdam sahası. 400 işçi evine ekmek götürüyor. Üretimden dolayı ilçemize ve ülkemize yıllık 8 milyon TL dolayında bir gelir sağlıyoruz. Şayet bizlere soğuk su temininde devletimizin eli uzanmadığı takdirde hormonsuz ürünleri ile övündüğümüz Simav Sera ürünlerinin devri sona erecek. 400 dolayında işçi işsizler ordusuna katılacak. Simav’ın ekonomideki dinamosu seracılık yok olacak. Temmuz-2012 Simavlı seracı için ya tamam ya da devam niteliğinde olacak” dedi.
Başkan Keldi ayrıca, sulama suyu sorununun giderilmesi halinde Eynal kaplıcaları Bölgesinde 400 dekarlık alanda yapılan seracılığın 600 dekara çıkarılacağını kaydetti. Keldi, “ Belediyemiz bize sera alanı temininde her zaman olduğu gibi desteğe hazır. Bu konuda yatırıma hazır seracılarda hazır.Yeter ki sulama suyu sorunumuza çözüm bulunsun” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com