Sülfürik asit Emet'te üretilecek

Sülfürik asit Emet'te üretilecek
Kütahya'nın Emet ilçesinde, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren borik asit fabrikasına ilave iki yeni fabrikanın kurulumunun tamamlanmasıyla 3,5 yılda borik asit üretim kapasitesinin yıllık 100 bin tondan 400 bin tona çıkar

Kütahya'nın Emet ilçesinde, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren borik asit fabrikasına ilave iki yeni fabrikanın kurulumunun tamamlanmasıyla 3,5 yılda borik asit üretim kapasitesinin yıllık 100 bin tondan 400 bin tona çıkarılması hedefleniyor.
Alınan bilgiye göre, sanayide kullanılan ve ''çağın madeni'', ''sanayinin tuzu'' diye nitelendirilen borun dünyadaki rezervinin yaklaşık yüzde 70'i Türkiye'de, bunun yüzde 70'i ise Emet ve çevresinde bulunuyor.
Bu bölgede bor madeni bulunduğuna ilişkin ilk tespitler, 1956'da Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğünde görevli Alman Jeolog Dr. Gawlik tarafından ilçe merkezinin 4 kilometre kuzeyindeki Espey mevkisi ve 12 kilometre güneyindeki Hisarcık ilçesinde gerçekleştirildi.
MTA Genel Müdürlüğü, Emet'teki bor sahalarını 1958'de Etibank'a tahsis etti ve Espey'de yer alan sahaların bir bölümü özel şirketlerce, kalanı Etibank tarafından bir süre işletildi. 1979'da Espey yakınında bulunan Killik mevkisinde bulunan sahalar kamulaştırılarak, Emet Bor İşletmesine devredildi. Bölgedeki tüm maden ocakları 1990'da açık işletmeye dönüştürülerek, bor üretimine devam edildi.
-EMET'TE 8 YILDIR BORİK ASİT ÜRETİLİYOR-
Emet'te çıkarılan borun ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlaması amacıyla 2000'li yılların başından bu yana önemli çalışmalar yürütülüyor.
Bor madeninden elde edilen borik asit, 2002'ye kadar Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, Eti Maden İşletmelerinin tesislerinde üretiliyordu. Bu tesis ekonomik ömrünü tamamladığı için Emet'te 2002'de yaklaşık 110 milyon dolar harcanarak ilk borik asit fabrikası kuruldu.
Fabrika, yurt içi ve yurt dışından gelen talepleri karşılayamayınca Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğünce ikinci fabrikanın kurulmasına karar verildi. Mevcut fabrikanın yanındaki alanda geçen yılın başında inşaatına başlanan ve 2011'in ikinci çeyreğinde hizmete girmesi planlanan tesis, yıllık 100 bin ton borik asit üretme kapasitesine sahip olacak. 116 kişinin istihdam edileceği tesis için 53 milyon dolar harcandığı ifade ediliyor.
2011'in ikinci çeyreğinde yıllık borik asit kapasitesi 200 bin tona yükselecek olan işletme, bunu da yeterli görmeyerek üçüncü fabrikanın kurulması için yatırım kararı aldı. 37 milyon dolar harcanarak 2013'ün aralık ayında üretime geçmesi planlanan yıllık 200 bin tonluk bu fabrikayla birlikte Emet'te borik asit kapasitesi 3,5 yıl sonra şu anki duruma göre 4 kat artarak 400 bin tona yükselecek.
-SÜLFÜRİK ASİT DE EMET'TE ÜRETİLECEK-
Emet'teki fabrikada borik asit yapımında kullanılan sülfürik asit, genellikle Bandırma'dan karşılanıyor. İlçede ikinci ve üçüncü fabrikaların devreye girmesiyle daha fazla sülfürik asit kullanılacağından Emet'teki tesislerde ihtiyaç duyulan sülfürik asidin burada kurulacak fabrikada üretilmesi planlanıyor.
Yıllık kapasitesi 250 bin ton olarak düşünülen 70 milyon dolara mal olacak fabrikanın, borik asit üretimine zaman ve maddi imkanlar bakımından olumlu katkı sağlayacağı değerlendiriliyor.
Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğünce Emet'te hedeflenen diğer yatırımlardan biri olan ve uzun süredir Ar-Ge çalışmaları sürdürülen borlu çimento tesisi için hazırlıkların hızla sürdüğü, sodyum sülfat, sodyum bor hidrür, çinko borat gibi ürün çeşitliliğini sağlayacak yeni ürünler için de tesisleşme yönünde adımlar atıldığı belirtildi.
-BOR MADENİ VE BİLEŞİKLERİNİN KULLANIM ALANLARI-
Bor mineralleri ve bileşikleri doğrudan kullanılamıyor, ancak sanayinin birçok dalında katkı maddesi olarak değerlendiriliyor.
Cam elyaf, optik ve teknik cam endüstrisi, sır ve emaye üretimi, boya ve diğer bazı kimyasalların yapımı, seramik, gübre, fotoğrafçılık, ilaç, deri, demir-çelik, kozmetik, sabun ve deterjan sanayisi, enerji sektörü ve nükleer uygulamalarda kullanılan bordan son yıllarda uzay araçlarının üzerlerinin kaplanması, ısı yalıtımı, pil, yanmaz kumaş, çelik yelek, askeri tank zırhları imalatında ve araç yakıtı olarak yararlanılıyor.
ABD'deki petrol kaynaklarının azalmasından sonra araç yakıtı olarak kullanılabileceğinin belirlenmesi, borun stratejik önemini artırdı.
Türkiye'nin ihraç kalemlerinden de biri olan bor, ABD, Japonya, Çin, Rusya, Avrupa Birliği (AB) ve Afrika ülkelerine gönderiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com