"Sultan Abdülhamid'in torunları İstanbul'u istiyor" iddiası

Sultan Abdülhamid'in torunları İstanbul'u istiyor iddiası
Sultan Abdülhamid Han'ın torunlarından Orhan Osmanoğlu:"Anılan davada hiçbir şekilde haberlere konu edilen taşınmazların tarafımıza iadesi talep edilmemiştir"- "Haberlere konu olan dava, veraset davası olup, Sultan II. Abdülhamid ile bizler arasında m

Sultan Abdülhamid Han'ın torunlarından Orhan Osmanoğlu, son dönemde bazı basın yayın organlarında yer alan "Sultan Abdülhamid'in torunları İstanbul'u istiyor" iddiasına ilişkin, "Anılan davada hiçbir şekilde haberlere konu edilen taşınmazların tarafımıza iadesi talep edilmemiştir. Haberlere konu olan dava, veraset davası olup Sultan II. Abdülhamid ile bizler arasında mirasçılık bağının karar altına alınmasını hedeflemektedir" dedi.

Osmanoğlu, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada; 9 Şubat'tan itibaren yayınlanan haberlerde, Sultan Abdülhamid Han'ın torunlarının dedelerinden miras kaldığını öne sürdükleri Kabataş Meydanı, Galatasaray Adası gibi onlarca değerli mülk ve arazi için hukuk mücadelesi başlattıklarının iddia edildiğini hatırlattı.

"Öncelikle belirtmek isteriz ki; haberlere konu olan, İstanbul 12. Sulh Mahkemesi'nin 2010/204 E. sayılı dosyasında açılan davanın veraset davası olup, Sultan II. Abdülhamid ile bizler arasındaki mirasçılık bağının karar altına alınmasını hedeflemektedir" ifadesini kullanan Osmanoğlu, davayı 2010 yılında avukatları Ayşegül Topuz ve Burak Varoğlu'nun açtığını, halen bu avukatlarca temsil edildiklerini, haberlerde isimleri geçen avukatlarla hiçbir hukuki bağlarının olmadığını vurguladı.

Osmanoğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

"Anılan davada hiçbir şekilde haberlere konu edilen taşınmazların tarafımıza iadesi talep edilmemiştir. Haberlere konu edilen kişi ve avukatları, tarafımızdan 2010 tarihinde ikame edilmiş bulunan veraset davasına, kendisinin de Sultan II. Abdülhamid'in mirasçısı olduğu iddiasıyla müdahil olmuşlardır. Söz konusu kişinin mirasçı olup olmadığına mahkeme karar verecektir. Ancak 'mirasçı' olmak ile 'hanedan üyesi' olmak farklı şeylerdir. Yapılan haberlerde söz konusu kişiden 'hanedan üyesi', 'padişah torunu' şeklinde bahsedilmesi bizlerle anılan kişi arasında bir karışıklığın ortaya çıkmasına sebebiyet vermiştir. Bu şekilde ortaya çıkan karışıklık ve olayın konu ediliş şekli, bizler hakkında gazetelerde ve internet sitelerinde rahatsız edici yorumların yapılmasına sebebiyet vermiş olup, bu durum tarafımızdan üzüntüyle karşılanmıştır."

Muhabir: Uğur Aslanhan
Yayınlayan: M.Tevfik Erçetin

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com