Sultangazi'nin üçte ikisi sosyal donatı alanı ve yeşil alan olacak

Sultangazinin üçte ikisi sosyal donatı alanı ve yeşil alan olacak
Sultangazi'de toplam 36 kilometrekarelik alanın 23 kilometrekaresinde kentsel dönüşüm sürecinden sonra fuar ve kongre merkezinden üniversiteye, 3 bin dönümlük hayvanat bahçesinden organik tarım yapılan bahçelere kadar çok sayıda sosyal donatı alanı ve yeş

İSTANBUL (AA) - UĞUR ASLANHAN - Sultangazi'de toplam 36 kilometrekarelik alanın 23 kilometrekaresinde kentsel dönüşüm sürecinden sonra fuar ve kongre merkezinden üniversiteye, 3 bin dönümlük hayvanat bahçesinden organik tarım yapılan bahçelere kadar çok sayıda sosyal donatı alanı ve yeşil alan bulunacak.

Yerel seçimlerde yeniden Sultangazi Belediye Başkanlığı'na seçilen Cahit Altunay, AA muhabirinin konuyla ilgili sorularını yanıtlarken, kentsel dönüşüm meselesinin bir süreçten ibaret olduğunu, yerel yönetimler olarak kendilerinin bir yol çizdiğini ve vatandaşın bu yolu takip ettiğini, ancak son zamanlarda bu olayın layıkıyla gerçekleştiğini söyledi.

Türkiye genelinde son dönemde geniş bir kentsel dönüşüm kampanyası başlatıldığını hatırlatan Altunay, ilçede de 23 kilometrekarelik alanda kentsel dönüşüm gerçekleştirdiklerini anlattı.

"Bu 23 kilometrekarelik kentsel dönüşüm alanı belki de İstanbul'un da en büyük alanlardan birisi" diyen Altunay, bu alanın özellikle su havzaları ve taş ocaklarının bulunduğu alanları kapsadığını dile getirdi.

Altunay, planlarını bitirdiklerini ve uygulama safhasına geçtiklerini kaydederek, bu süreçte ortaya çıkacak alanların ilçenin gelişimine katkı sağlayacağını ifade etti.

Cahit Altunay, şöyle devam etti:

"Stadyumundan fuar ve kongre merkezine, üniversitesinden eğlence merkezine kadar bütün sosyal donatı alanları olacak ama her şeyden önemlisi bizim kentsel dönüşüm alanlarımızda yeşil olacak. Bir yaşam merkezi oluşturuyoruz ilçemizde. Bu alanlarda gerek organik tarım üreticiliği gerekse bunun dışında özel sektörün de spor alanlarının oluşturulacağı mekanlar üretilecek. Bu 23 kilometrekare alan içerisinde bir hayvanat bahçesi var. Burası 3 bin dönümlük olacak. Geçen sene kendi içerisinde bazı sorunlar vardı. Şimdi bunları çözerek önümüzü daha berrak görüyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile beraber projenin uygulamasına bu dönem başlayacağız."

 

- "Büyük projeler ilçemizin geleceğini şekillendiriyor"

 

Altunay, ilçede üç noktada kentsel dönüşümün başladığını belirterek, bu yerlerin Habipler, Cumhuriyet Mahallesi-Siteler ve Uğur Mumcu Mahallesi olduğunu söyledi.

Cahit Altunay, imar artışlarıyla beraber birleşmede tanıdıkları haklarla insanların bir araya gelerek açtıkları yolu takip ettiğini ve imar artışından yararlanarak yeni evlere sahip olduğunu dile getirdi.

Son dönemde gelinen noktada bazı önemli projelerin ilçenin geleceğini şekillendirdiğini kaydeden Altunay, bu projelerin, Sultangazi'nin kuzeyinde şekillenecek Kanal İstanbul, 3. havalimanı ve 3. boğaz köprüsü olduğunu aktardı.

Altunay, bu projelerin ilçeye özel sektörde de büyük yatırımlar getirdiğini belirterek, "Sultangazi'yi bu projelere göre şekillendirerek çok daha büyük düşünüyoruz. Ulaşım noktasında ciddi tedbirler alıyor, yeşil alan konusunda taviz vermiyoruz" diye konuştu.

 

- "İstanbul'a gelen, ilçemize uğramadan gitmesin"

 

Altunay, 5 yıl önce ilçede kişi başına düşen yeşil alan miktarının 0,2 metrekare olduğunu ifade ederek, bu rakamın şu anda 25 kat artarak 5 metrekareye çıktığı bilgisini verdi. Başkan Altunay, bu rakamı gelecek dönemde 10 metrekareye çıkaracaklarını bildirdi.

Çok farklı avantajları bulunan Sultangazi'nin, kentsel dönüşüm sonrası adından çok olumlu sıfatlarla söz edilen bir ilçe olacağını dile getiren Altunay, "Hedefi koyduk, bu 23 kilometrekarelik alan sadece ilçemize değil, bütün İstanbul'a hizmet eden bir alan olacak. İnsanlar buraya gelsin, dinlensin, eğlensin, temiz hava ihtiyacını burada karşılasın istiyoruz. İnsanlar gelmişken burada piknik, spor yapsın, hayvanat bahçesini ziyaret etsin" ifadelerini kullandı.

Altunay, "Derdimiz ve tasamız, İstanbul'a gelen ziyaretçinin otelleri, kültür ve sanat merkezi, üniversitesi gibi sosyal donatı alanları olan ilçemize uğramadan gitmemesi. Hedefimiz bu. 36 kilometrekare alanı olan bu ilçenin 13 kilometrekaresinde 500 bin insan yaşıyor. 23 kilometrekaresi sosyal donatı alanı ve yaşam merkezi olmaya müsait" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com