Sümela Manastırı'nda ayin

Sümela Manastırı'nda ayin
Trabzon'un Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı'nda, Hristiyanlarca gerçekleştirilen ayin, saat 12.25'te sona erdi.
88 yıl aradan sonra ilk kez iki yıl önce ayin yapılmasına izin verilen tarihi manastırda bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen ayini Fener Rum Patriği Bartholomeos, beraberindeki din adamları ile birlikte yönetti. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı ve ilahilerin okunmasıyla başlayan ayinde Bartholomeos, çeşitli dualar etti. Bartholomeos, dini ritüellerin yerine getirilmesinden sonra sunağa çıktı ve manastırdakileri kutsadı.
 
Bartholomeos, önce Yunanca sonra da Türkçe yaptığı konuşmada, ''Biz Hristiyanların en kutsal azizesi olan Meryem Ana'mızın dünya üzerindeki en önemli ibadet mekanlarından sayılan Sümela Manastırı'nda üçüncü kez 15 Ağustos'ta, yani göğe yükselişi gününde sizlerle birlikte olmaktan ve bu samimi ortamda dua etmekten müstesna bur mutluluk ve huzur bulduğumuzu ifade ederiz'' dedi.
 
Sümela'ya gelmenin, din adamları için olduğu kadar her inançlı insan için de mukaddes bir tecrübe olduğunu belirten Bartholomeos, ''Yıllarca ulaşamadığımız bu ibadet merkezimizi anılarda yaşatarak, büyüklerimizden dinleyerek büyüdük ve uzaktan dua ederek mutlu olmaya çalıştık. Çok şükür ki bu beklentimiz gerçekleşti ve yüce Rabbimiz bizlerin buraya gelmesini nasip etti. Buna katkı sunan hükümetimize, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na, Avrupa Birliği Bakanlığı'na, Maçka Belediyesi'ne ve de Maçka halkına teşekkür ederiz'' diye konuştu.
 
'SÜMELA MANASTIRI'NDA İNSANLIĞIN BARIŞI İÇİN DUA EDELİM'
 
Bartholomeos, ziyaretlerin her üçünün de mutlu bir tesadüf eseri Ramazan ayının bereketine ve manevi zenginliğine isabet ettiğini vurgulayarak, şunları söyledi: ''Bu anlamda tesadüf, Anadolu'da yüzlerce yıl boyunca farklı şekillerde de olsa ortak bir ve tek yaratıcıya ibadet eden Müslüman ve Hristiyanların bir arada yaşadıkları tecrübeye de işaret etmektedir. Yüzlerce metre yüksekliğindeki bu dağda tonlarca malzeme taşıyarak bir manastır inşa etmek, Allah'a teslim olmadan, ona tüm varlığıyla sevgi duymadan ve elbette Allah rızası olmadan mümkün değildir.''
 
''Herkes kendi inancına uygun bir şekilde dininin vecibelerini serbestçe yerine getirebilmelidir'' diyen Bartholomeos, şöyle devam etti: ''Bu her insanın en doğal hakkıdır. Bu hakkın tesis edilebilmesi için yeryüzünde hepimize yer ve imkan mevcuttur. Bu hakkın aksine devletlerin ve toplumların din adına birbirini kırmaya, vurmaya ve öldürmeye hakkı var mıdır? Başbakanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan'ın da bizzat ziyaret ederek şahit olduğu Myanmar'daki zulüm hepimizin kalbini yaralamıyor mu? Her şeye rağmen yine de maalesef coğrafyamızda din adına işlenen cinayetler, kıyımlar, sürgünler devam etmektedir. İnsanoğlu ve özellikle de biz din adamlarının gayretli çalışmalarına rağmen bu ayıptan hala kurtulamadık. Bizlere emanet edilen bu muhteşem tarih, din ve kültür zengini Sümela Manastırı'nın bulunduğu bu doğa harikası tepede, insanlığın barışı için dua edelim. Gelin hep birlikte hayal ettiğimiz insanlığın ve ülkemizin barış ile selameti için daha fazla çalışalım, daha fazla buluşalım ve birbirimizi daha fazla tanıyalım.''
 
Bartholomeos, Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç'e gösterdiği gayret ve yardımları için teşekkür ederek, ''Başta Patrikhanemiz olmak üzere tüm Ortodoks alemi adına Ramazan Bayramını'zı kalpten tebrik eder, sıhhat, afiyet ve bereket dolu bir kış geçirmenizi temenni ederim'' dedi. Bartholomeos'un konuşmasının ardından ayin Hristiyan Ordodokslara şerap ekmek dağıtılmasıyla sona erdi. Önceki yıllara göre katılımın az olduğu ve yaklaşık 300 kişinin katıldığı ayini, Türk ve yabancı gazeteciler izledi. (SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com